Komputery kwantowe nowego typu - zawierają oprócz kubitów również kutrity

Amerykańska firma Rigetti Computing zapowiedziała stworzenie komputera kwantowego o nazwie Aspen-M, który składa się z dwóch połączonych ze sobą czterdziestokubitowych modułów. To pierwszy system obliczeniowy tej firmy, będący częścią kwantowej platformy Quantum Cloud Services.

Komputery kwantowe nowego typu -  zawierają oprócz kubitów również kutrity

Fot. Pixabay

Firma Rigetti wprowadziła również do oferty nowy system Aspen, oparty na jednoukładowym 40-kubitowym procesorze, który jest już ogólnie dostępny w chmurze Quantum Cloud Services. Rigetti twierdzi, że jej nadprzewodnikowe procesory Aspen oferują nowe możliwości w obszarze skalowania, są ponad dwa razy bardziej wydajne w porównaniu z istniejącymi systemami i redukują błędy nawet o połowę, poprawiając w ten sposób w znaczący sposób niezawodność wyników obliczeń kwantowych.

Firma ogłosiła też, że zaprojektowane przez nią kubity mogą przyjmować trzecią wartość, przez co pozwalają zakodować w jednym kwantowym elemencie większą ilości informacji i znacząco zmniejszają stopę błędów. Tą trzecią wartością, czy też stanem, jest jednostka informacji kwantowej nosząca nazwę kutrit (z ang. qutrit).

Zobacz również:

  • Gdy dwa monitory to za mało - stanowisko pracy dla sektora IT
  • HP naprawia błąd dotyczący kilku serii swoich komputerów
  • Promieniowanie kosmiczne zaburza pracę komputerów kwantowych

Tak jak kubit można porównać do bitu (który może być zerem lub jedynką), tak kutrit odpowiada klasycznemu tritowi i potrafi przyjmować superpozycję kilku stanów bazowych jednocześnie. Kutrit może więc przyjmować trzy unikatowe stany w tym samym momencie.

Dostęp do trzeciego stanu w procesorach (oferowanych użytkownikom w ramach usługi Quil-T) jest przydatny zarówno dla naukowców badających najnowocześniejsze obliczenia kwantowe, fizykę kwantową, jak i tych zainteresowanych tradycyjnymi algorytmami opartymi na kubitach. Firma ogłosiła, że nawiązała niedawno współpracę z Deloitte i Strangeworks, której celem jest sprawdzenie, czy jej komputery kwantowe nadają się do obsługiwania aplikacji wykorzystujących uczenie maszynowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200