Komputery dla Ludwika

Spółka IncoVeritas zamierza wybrać oprogramowanie do zarządzania holenderskiego Baana.

Spółka IncoVeritas zamierza wybrać oprogramowanie do zarządzania holenderskiego Baana.

Przedsiębiorstwo IncoVeritas zamierza - jako jedno z niewielu w Polsce - stworzyć sieć rozległą na bazie Internetu. Tak zwana wirtualna sieć prywatna (VPN) wykorzystuje połączenia tunelowe, umożliwiające zestawianie bezpiecznych sesji w sieci publicznej.

O restrukturyzacji, obchodzącej w ubiegłym roku 50-lecie, IncoVeritas sp. z o.o. mówi się od dawna. Producent wciąż najpopularniejszego na polskim rynku płynu do mycia naczyń "Ludwik" zmuszony jest do coraz bardziej ostrej rywalizacji z zagranicznymi koncernami chemicznymi. W związku z tym planowane jest zamknięcie części nieefektywnych zakładów IncoVeritas, a w dobrze prosperujących - wprowadzenie bardziej efektywnych metod zarządzania. Nic dziwnego więc, że od kilkunastu miesięcy sprzedawcy aplikacji, zgodnych ze standardem MRP II, starali się zaproponować warszawskiej spółce swoje rozwiązania. Ostatecznie IncoVeritas zdecydowała się na wdrożenie zintegrowanego systemu Baan IV, holenderskiej firmy Baan. Oficjalnej umowy jednak jeszcze nie podpisano. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, nastąpi to w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Połączone zakłady

W pierwszym etapie projektem wdrożenia nowego systemu zostanie objęty zarząd spółki IncoVeritas oraz - jako najbardziej rentowne - cztery zakłady produkujące płyn do mycia naczyń. Mają one zostać połączone w jeden "organizm". W związku z tym niezbędne będą także zmiany organizacyjne. Do tej pory poszczególne jednostki organizacyjne były w mniejszym lub większym stopniu samodzielne, obecnie będą podlegać jednemu dyrektorowi w IncoVeritas.

Od stycznia do marca br. mają być prowadzone prace, zmierzające do oceny stanu obecnego fabryk oraz określenia niezbędnych zmian przy implementacji oprogramowania holenderskiego producenta. W marcu tego roku zostanie wybrany integrator odpowiedzialny za wdrożenie, którym prawdopodobnie zostanie warszawski Apexim SA. Firma, której współpraca z Baan Polska rozpoczęła się pod koniec 1996 r., do tej pory wdrażała system Baan IV tylko u siebie. Pierwszy implementowany moduł dystrybucyjny powinien działać od stycznia 1999 r. W dalszej kolejności zostaną wdrożone części odpowiedzialne za finanse i księgowość oraz system informowania kierownictwa.

Szybsze informacje

Od prawie pięciu lat zarząd spółki IncoVeritas planował wdrożenie zintegrowanych systemów wspomagania zarządzania, które przyspieszyłyby wymianę informacji między centralą a firmami wchodzącymi w skład tej grupy. "Wiemy, że jest to rozwiązanie konieczne. Wcześniej czy później rynek i tak wymusiłby na nas wdrożenie systemu zintegrowanego. Obecnie każdy z naszych zakładów przygotowuje sprawozdanie finansowe za ubiegły miesiąc w połowie następnego. Wysyłane są one albo faksem, albo przez kuriera. Dążymy do tego, aby cała tego typu korespondencja była przesyłana drogą elektroniczną. Po wdrożeniu Baana IV informacje będą pobierane bezpośrednio z tego systemu" - mówi Laszlo Kiss, główny specjalista ds. komputeryzacji w IncoVeritas sp. z o.o.

Docelowo nowy system zostanie zainstalowany we wszystkich 25 jednostkach podległych spółce IncoVeritas. Na razie wszystkie korzystają z kilku aplikacji różnych producentów, obsługujących finanse i księgowość, magazyny i zbyt. Medium transmisyjnym między różnymi oddziałami firmy ma być Internet. Budowa sieci zakończy się w połowie tego roku. Aby zachować wymogi bezpieczeństwa, wykorzystane zostaną tzw. połączenia tunelowe, które umożliwiają zestawianie bezpiecznych, wirtualnych połączeń między sieciami lokalnymi w ramach jednej sieci korporacyjnej.


TOP 200