Komputerowa edukacja Multitrade

Multitrade S.A. należy do największych polskich firm komputerowych o profilu wyraźnie usługowym, ukierunkowanym na popularyzację wiedzy informatycznej i szkolenie komputerowe dla potrzeb wielu gałęzi gospodarki. Na 50 różnych kursach warszawskiej Szkoły Komputerowej Multitrade kształci się miesięcznie ok. 350-400 kursantów.

Multitrade S.A. należy do największych polskich firm komputerowych o profilu wyraźnie usługowym, ukierunkowanym na popularyzację wiedzy informatycznej i szkolenie komputerowe dla potrzeb wielu gałęzi gospodarki. Na 50 różnych kursach warszawskiej Szkoły Komputerowej Multitrade kształci się miesięcznie ok. 350-400 kursantów.

O programie i najnowszych planach, znanej już w świecie Szkoły Komputerowej Multitrade, rozmawiamy z jej szefem, Sławomirem Chabrosem.

- Szkoła Komputerowa Multitrade coraz bardziej rozszerza działalność i zdobywa uznanie w środowisku informatyków. Co składa się na ten sukces ?

- Firmę utworzyli ludzie o sporym doświadczeniu informatycznym, w większości bardzo młodzi, z perspektywicznym spojrzeniem na naszą rzeczywistość gospodarczą. Czerpiemy wzory z zagranicznych doświadczeń, gdyż u nas, dopiero rodzi się tradycja szkoleń komputerowych. W ciągu trzech lat dopracowaliśmy się takiego poziomu, iż najznakomitsze firmy komputerowe na świecie podpisały z nami umowy autoryzacyjne.

- Czy może Pan je wymienić ?

- Szkoła Komputerowa ma podpisane umowy autoryzacyjne z SCO, Microsoftem, WordPerfectem i Oraclem. Wspólnie z Microsoftem i SCO organizujemy seminaria, szkolenia dla dealerów i in. imprezy promujące nowe rozwiązania oraz produkty.

- Jakie są podstawowe kierunki działalności Szkoły Komputerowej ?

- Nasza oferta jest bardzo szeroka. Prowadzimy miesięcznie kilkadziesiąt różnych kursów i szkoleń komputerowych dla pracowników administracji państwowej, banków i in. jednostek gospodarczych. Lista instytucji, które do tej pory korzystały z naszego szkolenia ma ok. 400 pozycji. Tylko w roku ubiegłym przeszkoliliśmy ok. 3,5 tys. słuchaczy na 650 kursach. Do większości kursów mamy materiały szkoleniowe zatwierdzone przez zachodnich producentów oprogramowania. Szkoła współpracuje z Centrum Kształcenia Policji w zakresie szkoleń unixowych i z izbami skarbowymi, dla których prowadzimy różne kursy oraz szkolenia w BOS - unixowym systemie dla komputerów BULL.

Oprócz szkoleń, zajmujemy się: doradztwem, instalacjami sieciowymi oraz wdrożeniami.

We wrześniu ub.r. na II Międzynarodowych Targach Zarządzania Informacją InfoMan '93 zdobyliśmy pierwszą nagrodę w konkursie im. Stanisława Staszica, za edukację komputerową pracowników administracji państwowej, banków oraz in. sektorów gospodarki.

- Rok ubiegły był dla Multitrade wyjątkowo udany, gdyż uzyskaliście również diamentową nagrodę SCO Unix. Co to za

nagroda i jakie trzeba spełnić wymagania, aby ją uzyskać ?

- W kalifornijskim mieście Santa Cruz, siedzibie amerykańskiej firmy The Santa Cruz Operation, odbywają się każdego roku spotkania użytkowników, sprzedawców i producentów systemu operacyjnego SCO UNIX - SCO Forum, na których wręczane są dwie nagrody dla autoryzowanych przez SCO szkół. Jedna dla Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, druga zaś dla obu Ameryk i Dalekiego Wschodu. W pierwszej grupie współzawodniczyło około 100 ośrodków szkoleniowych i w tej konkurencji wygrała nasza szkoła. Decyduje w takich konkursach wysoki poziom szkoleń, weryfikowany ankietami uczestników, liczba przeszkolonych osób, warunki lokalowe i sprzętowe oraz wysoki poziom kadry (autoryzowanych instruktorów i wykładowców).

- Skąd wywodzą się ci ostatni ?

- Są to pracownicy warszawskich wyższych uczelni i instytutów naukowych o dużym doświadczeniu pedagogicznym. Jest ich ponad czterdziestu, ale ponieważ szkoła się rozrasta, potrzeby nasze w tym zakresie zwiększają się.

- Czyżbyście zamierzali rozszerzyć swoją dzialalność na cały kraj ?

- Plan taki rzeczywiście istnieje. Chcemy utworzyć sieć szkół w różnych regionach Polski. Chcemy zacząć od Katowic, gdzie już w najbliższym czasie utworzymy spółkę. Prowadzimy rozmowy i w innych miastach, ale są to wstępne sondaże i nie wiadomo co z tego wniknie.

- Jak Pan ocenia informatyczny rynek pracy w naszym kraju ?

- Bezsprzecznie istnieje największe zapotrzebowanie na informatyków z zacięciem i doświadczeniem dydaktycznym. Jest to, w gruncie rzeczy, nowy zawód, którego przedstawicieli można bez trudu policzyć nie używając kalkulatora. Brakuje również specjalistów w zakresie relacyjnych baz danych, chociaż tu, powoli sytuacja się poprawia. Gorzej natomiast jest z pozyskaniem sieciowców, zwłaszcza do sieci rozległych i specjalistów od telekomunikacji. Deficyt w tych zawodach coraz bardziej pogłębia się i przypuszczam, że w przyszłym roku będzie sytuacja jeszcze gorsza. Natomiast łatwiej pozyskać programistów, bo jest ich coraz więcej. Nie ma nadal specjalistów do obsługi konkretnych narzędzi i większych systemów, gdyż nie ma gdzie ich wykształcić. Próbujemy to robić we własnym zakresie. Szkolimy np. specjalistów sieci unixowych, uruchamiamy szkolenie z zakresu poczty X400 i relacyjnych baz danych. Bardzo bolejemy nad tym, że nie ma u nas specjalistów od Oracle'a, który szeroko wchodzi na polski rynek i zasługuje na to, aby odpowiednio go promować.

- Dziękuję za rozmowę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200