Komputer znacznie mniejszy od monitora

Hewlett-Packard wprowadził na polski rynek małe komputery z serii e-PC.

Hewlett-Packard wprowadził na polski rynek małe komputery z serii e-PC.

Hewlett-Packard zdecydował się na wprowadzenie do sprzedaży w Polsce komputerów e-PC, które już od pół roku dostępne są na rynku amerykańskim. Jest to seria sprzętu o nowej konstrukcji, charakteryzującej się małymi wymiarami, i specjalnie przystosowanego do współpracy z Internetem.

Komputery są przeznaczone głównie do zastosowań w małych lub średnich firmach. Są wyposażone w preinstalowane oprogramowanie Microsoft Word 2000 lub Office 2000 Small Business Edition. Ich ceny netto wynoszą co najmniej 3 tys. zł.

Miniaturowe e-PC zawierają procesory Celeron do 700 MHz lub Pentium III do 933 MHz, 64-128 MB RAM, zintegrowane karty dźwiękowe i graficzne, kartę sieciową Fast Ethernet firmy 3Com, dys- ki o pojemności 10 lub 20 GB, czytnik CD-ROM, interfejs równoległy, szeregowy i 2 porty USB. Z punktu widzenia funkcjonalności nie różnią się więc znacząco od klasycznych komputerów

PC. HP e-PC są modelami konkurencyjnymi do podobnych konstrukcji oferowanych przez innych producentów, np. Compaq iPaq Desktop lub Acer Veriton FP2. Komputery są oferowane samodzielnie lub w zestawach z 15" monitorem LCD i specjalną podstawką, umożliwiającą stworzenie systemu komputerowego zajmującego szczególnie mało miejsca.

Jedną z zalet e-PC ma być dołączone oprogramowania HP e-Centre, które pozwala na łatwą i szybką konfigurację połączeń internetowych i dostęp do usług sieciowych. Niestety na razie w Polsce Hewlett-Packard nie zawarł odpowiednich umów z dostawcami usług internetowych.

Nowe modele są wyposażone w program narzędziowy HP e-DiagTools, aplikację do diagnostyki systemu i automatycznego usuwania problemów, np. aktualizacji sterowników lub BIOS przez Internet.

Jako opcja oferowana jest zewnętrzna karta, umożliwiająca pracę w sieciach bezprzewodowych IEEE 802.11b, dołączana za pośrednictwem portu USB.


TOP 200