Komputer z telefonem GSM

Uboga oferta urządzeń zapewniających współpracę komputerów i telefonów GSM świadczy o wciąż małym zainteresowaniu tymi usługami.

Uboga oferta urządzeń zapewniających współpracę komputerów i telefonów GSM świadczy o wciąż małym zainteresowaniu tymi usługami.

Niemal cały pawilon targowy poświęcono telefonii komórkowej. Wśród prezentowanych wielu modeli aparatów, akcesoriów, ograniczających się prawie wyłącznie do ładowarek i zestawów samochodowych, trudno było znaleźć nowości w zakresie rozwiązań pozwalających na wykorzystanie telefonii komórkowej do przesyłania danych i na wymianę informacji między tymi urządzeniami. Obrazu tego nie zmienia ekspozycja takich urządzeń, jak Nokia 9000 i OmniGo Hewlett-Packarda, łączące funkcje telefonu GSM, urządzenia do transmisji danych, jak również notatnika elektronicznego. Oba dostępne są już od dłuższego czasu na rynku.

Ubóstwo oferty na stosikach wiąże się z wciąż małym zainteresowaniem bardziej zaawansowanymi akcesoriami do telefonów GSM, takimi jak karty PC Card do komputerów przenośnych, służące do przesyłania danych komputerowych i faksów. W ubiegłym roku Polska Telefonia Cyfowa, operator sieci komórkowej Era GSM przeprowadziła badania rynkowe, z których wynika, że jedynie 1% osób, które kupiły lub mają zamiar nabyć telefon GSM, jest zainteresowanych przesyłaniem za jego pomocą danych komputerowych lub faksów. Większość klientów ogranicza się do prostszych usług. Małe zainteresowanie kartami PC Card można tłumaczyć ich wysoką ceną (zwykle ponad 2 tys. złotych).

"Uważam, że podobnie jak w innych krajach ludzie najpierw zaopatrują się w aparaty, tak dzieje się obecnie w Polsce, a dopiero później dokupują akcesoria. W przyszłości na pewno usługi, takie jak przesyłanie danych, staną się bardziej powszechne" - mówi Maciej Mazur z poznańskiego oddziału Polkomtel S.A, operatora sieci Plus GSM.

Na hanowerskich targach CeBIT '97 fińska Nokia zrobiła niespodziankę użytkownikom aparatów 8110i. Rozdawała klientom kabel, który umożliwia połączenie telefonu z komputerem. Rozwiązanie nie wymaga stosowania dodatkowych urządzeń, takich jak PC Card, ponieważ telefony te mają wbudowany modem. Niestety, aparat ten, podobnie jak przedstawiona po raz pierwszy w Hanowerze karta Nokia Cellular Card Phone, nie był prezentowany w Poznaniu. Nie pojawiły się także na Infosystemie PC Card z wbudowanym telefonem GSM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200