Komputer sieciowy w natarciu

Zawarto porozumienie określające podstawową specyfikację komputerów sieciowych.

Zawarto porozumienie określające podstawową specyfikację komputerów sieciowych.

Apple Computer, IBM, Netscape Communications, Oracle i Sun Microsystems opracowały NC Reference Profile - nową

specyfikację architektury komputerów sieciowych. Do tej pory zaakceptowało ją ponad 50 firm komputerowych, produkujących sprzęt i oprogramowanie. Dzięki narzuconej standaryzacji, każda "sieciowa" aplikacja miałaby bez problemu działać na dowolnym komputerze sieciowym, który jest zgodny z NC Reference Profile. Specyfikacja nie określa jednak konkretnych rozwiązań sprzętowych.

"To nie jest nowy standard, ale raczej połączenie istniejących najlepszych rozwiązań" - powiedział Andrzej Jaskólski, prezes polskiego oddziału Sun Microsystems. "Nie wiadomo, czy specyfikacja rzeczywiście się sprawdzi, ale bez wątpienia jest bardzo potrzebna" - twierdzi Roman Szwed, prezes firmy ATM, która jest w Polsce generalnym dystrybutorem oprogramowania Netscape.

W III kw. br. sygnatariusze porozumienia zamierzają uruchomić w Internecie serwer, za pomocą którego będzie można testować sieciowe komputery. Wszystkie urządzenia, które przejdą te próby pomyślnie, otrzymają autoryzację i promowane, jako urządzenia zgodne z NC Profile.

NC Reference Profile to nowa specyfikacja architektury komputerów sieciowych. Powstała ona w wyniku porozumienia, zawartego przez Apple, IBM, Netscape, Oracle i Sun Microsystems. Do tej pory zaakceptowało ją ponad 50 firm, zarówno produkujących sprzęt, jak i zajmujących się tworzeniem oprogramowania. Specyfikacja jest z założenia dość ogólna i ramowa, nie określa konkretnych rozwiązań sprzętowych. Jednak dzięki narzuconej standaryzacji, każda "sieciowa" aplikacja miałaby bez problemu działać na dowolnym komputerze sieciowym, który spełnia wymogi specyfikacji.

Szczegóły specyfikacji

Wytyczne dotyczące sprzętu zakładają, że rozdzielczość ekranu nie może być mniejsza niż 640x480 pikseli, urządzeniem wskazującym ma być mysz bądź urządzenie realizujące jej funkcje, zaś do wprowadzania danych wykorzystywana będzie standardowa klawiatura. Komputer ma być wyposażony w głośnik i akceptować powszechnie stosowane w Internecie protokoły komunikacji, takie jak TCP, FTP, POP3; standardy pajęczyny WWW - HTML (wraz z CGI) i HTTP; formaty plików multimedialnych JPEG, GIF, WAW i AU. Podstawą uruchamianych aplikacji ma być obsługa Javy (maszyna wirtualna, moduł wykonawczy i biblioteki klas). W specyfikacji nie określono w żaden sposób interfejsu, czyli sposobu fizycznego połączenia komputera z siecią. Komputery sieciowe mają być zgodne ze specyfikacją EMV, dotyczącą elektronicznych płatności.

"To nie jest nowy standard, ale raczej połączenie istniejących najlepszych rozwiązań" - powiedział Andrzej Jaskólski, prezes polskiego oddziału Sun Microsystems. "Nie wiadomo, czy specyfikacja rzeczywiście się przyjmie, ale bez wątpienia jest bardzo potrzebna" - twierdzi Roman Szwed, prezes firmy ATM, która jest w Polsce generalnym dystrybutorem oprogramowania Netscape.

W III kw. br. sygnatariusze porozumienia zamierzają uruchomić w Internecie serwer, za pomocą którego będzie można testować sieciowe komputery. Wszystkie urządzenia, które przejdą te próby pomyślnie, otrzymają autoryzację i mogłą być promowane jako urządzenia zgodne z NC Profile.

Wersja robocza dokumentacji opisującej NC Reference Profile dostępna jest pod adresemhttp://www.nc.ihost.com. Będzie ona w niedługim czasie poddana publicznej dyskusji i powinna stać się standardem pod koniec lata br.

Pytania o przyszłość

Opinie specjalistów co do szans powodzenia na rynku komputerów sieciowych są bardzo podzielone. Bez wątpienia urządzenia te najpierw znalazłyby zastosowanie w sieciach wewnętrznych, gdzie prędkość transmisji jest odpowiednio duża. Przykładowo nad zakupem ok. stu tysięcy terminali sieciowych zastanawia się korporacja, która jest właścicielem wszystkich hoteli Sheraton. Każdy gość hotelowy miałby wówczas do dyspozycji terminal, za pomocą którego mógłby przegladąć pocztę elektroniczną czy korzystać z wideo na żądanie.

Swój model komputera sieciowego ma przedstawić wkrótce IBM. Według zapowiedzi przedstawicieli firmy będzie on współpracować z serwerami AS/400.


TOP 200