Komputer już w kieszeni

Elementem WinCE Services jest oprogramowanie ActiveSync. Wyświetla ono status synchronizacji i zawiaduje opcjami zarządzającymi tym procesem. W oknie wyświetlanym przez ActiveSync widać aktualizowane aplikacje, a jeśli użytkownik wybierze tę opcję, to pakiet informuje o liczbie plików, które należy poddać operacji synchronizowania. Co ważne, jedna z opcji pozwala wybierać poszczególne bazy danych, które będą poddawane operacji synchronizowania. Jeśli jedna z pozycji w kalendarzu uległa zmianie, nie trzeba zlecać synchronizacji wszystkich zasobów komputera, a jedynie kalendarz.

Ale ActiveSync ma też wady - podczas pracy z tą aplikacją nieraz występują różne anomalie, np. dokowane urządzenie nie zawsze pojawia się w folderze Mobile Devices.

Jeśli na komputerze desktop zainstalowano aplikację Outlook 97, to nie sposób nie zauważyć, jak doskonale współpracuje ona z pakietem Pocket Outlook (działa w systemie przenośnym). Po zainstalowaniu na desktopie pakietu Schedule Plus, praca przebiega bezbłędnie. Jeśli użytkownik chce zamienić Outlook na Schedule Plus (wersja 7.0a) lub odwrotnie, musi mieć dysk instalacyjny Windows CE.

Jedynymi elementami, które znikają podczas procesu synchronizowania zasobów, są te pola i funkcje, których nie ma w pakiecie Pocket Outlook, toteż pewne pozycje widoczne w okienku Outlook (desktop) nie pojawią się w systemie przenośnym. Formaty plików budowanych przez Word też nie zawsze były prawidłowo przepisywane. Niekiedy tabele wyglądały np. nieco inaczej po przepisaniu ich z jednego komputera na drugi. Mimo pewnych niedociągnięć, operacja synchronizowania zasobów, bazująca na produktach opracowanych przez Microsoft, pracuje pewnej niż podobnego rodzaju narzędzia używane przez Psion Series 5 (nie korzystającego z usług pakietu WinCE Services).

Oprogramowanie PsiWin 2.1

Tak jak do większości testowanych komputerów dołączony jest dysk instalacyjny CD-ROM z systemem Windows CE, tak jego odpowiednikiem dla komputera Psion Series 5 jest dysk CD-ROM z oprogramowaniem PsiWin. Po procesie instalacji tego programu na komputerze desktop pojawia się ikona My Psion, symbolizująca aplikację, dzięki której możemy wymieniać pliki z komputerem kieszonkowym, stosując technikę "przeciągnij i upuść". I choć opcja ta pracuje rzeczywiście doskonale, to w tej kategorii oceny Psion nie uplasował się na pierwszej pozycji. Powód - obsługa plików pocztowych (synchronizacja) zdecydowanie "kuleje". Odnosi się to zarówno do plików pocztowych Outlook, jak i Notes Mail.

Kłopoty z konwersją plików Windows 95 do EPOC 32 (32-bitowy, wielozadaniowy system operacyjny do systemu Psion Series 5, napisany w C++), które dotyczyły obsługi plików Office 97, w najnowszej wersji PsiWin 2.1 są wyeliminowane. Oprogramowanie PsiWin "rozumie" pliki Word 97 czy Excel 97. Nowością (Computerworld jako pierwszy miał okazję testować taki komputer) jest możliwość instalowania polskich czcionek na Psion Series 5.

Klawiatura czy piórko?

Testowaniu poddano dwa rodzaje urządzeń - wyposażone w klawiaturę i piórko. Te pierwsze bardziej kwalifikują się do wykonywania takich zadań, jak wprowadzanie danych, podczas gdy drugie nadają się do uruchamiania takich aplikacji (kalendarz czy kontakty), które wyświetlają dane odczytane uprzednio z pamięci tradycyjnego PC.

Testowano dwa urządzenia wyposażone w klawiaturę, pracujące na podstawie specyfikacji H/PC (Handheld PC) opracowanej przez Microsoft - Velo 500 Philipsa i HP 620 LX Hewlett-Packarda. Oba komputery pracują pod kontrolą systemu Windows CE 2.0.

Trzeci komputer z klawiaturą to Psion Series 5, wyposażony we własny system operacyjny EPC32.

Jedyny testowany komputer bez klawiatury, wyposażony tylko w ekran wrażliwy na dotyk i piórko do aktywacji aplikacji, to najnowszy wyrób Casio - Cassiopea E-10. Komputer ten pracuje pod kontrolą Windows CE 2.01.

Ranking testowanych kieszonkowych komputerów przenośnych

Velo 500 Philips - 6,6

HP 620LX Hewlett-Packard - 6,0

Cassiopea E-10 Casio - 5,9

Psion Series 5 Psion - 5,8


TOP 200