Komputer i telefon 2000

TP SA zleciła ComArch SA przeanalizowanie i przetestowanie stosowanych przez siebie systemów informatycznych.

TP SA zleciła ComArch SA przeanalizowanie i przetestowanie stosowanych przez siebie systemów informatycznych.

Umowa z firmą ComArch jest drugim kontraktem podpisanym przez Telekomunikację Polską SA dotyczącym prac związanych z rozwiązaniem problemu roku 2000. Pierwszą podpisano w ub.r. z ICL Poland, który dostarczył metodologię prowadzenia projektu roku 2000 i przygotowania systemów informatycznych do czterocyfrowego zapisu daty. ICL ma także przygotować procedury awaryjne.

Krakowska spółka będzie odpowiedzialna za testowanie wszystkich systemów informatycznych pod kątem zgodności z rokiem 2000. Wartość kontraktu jest szacowana na 9,3 mln zł. Kierownictwo TP SA zdecydowało jedynie o wyłączeniu z testów przeprowadzanych przez ComArch systemów Serat i Sara, będących konkurencyjnymi rozwiązaniami wobec jego oprogramowania billingowego Tytan. Obejmą one natomiast oprogramowanie finansowo-księgowe Prokom Software.

ComArch ma przygotować wraz z producentami procedury testujące, przetestować systemy, a następnie dokonać niezbędnych ich modyfikacji lub uaktualnień. Po tym etapie odbędą się ponowne testy. "Jeśli system przejdzie je pomyślnie, wystawimy certyfikat zgodności z rokiem 2000. W przypadku jednak gdyby ich nie zaliczył, wspólnie z osobami prowadzącymi projekt AD2000 w Telekomunikacji Polskiej decydujemy o rezygnacji i wymianie systemu" - mówi Rafał Styczeń, wiceprezes ComArch SA. W testach są stosowane zarówno procedury dostępne komercyjnie, testy udostępnione przez producentów, jak i pakiety do sprawdzania oprogramowania biurowego pod kątem zgodności z rokiem 2000. "Jedynie w przypadku systemów wykonanych pod klucz musimy ściśle współpracować z dostawcą rozwiązania" - dodaje.

W lipcu 1997 r. przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej przeprowadzili wstępną inwentaryzację sprzętu informatycznego pod kątem problemu roku 2000. W ubiegłym roku natomiast wybrano konsultanta zewnętrznego (ICL) i powołano Komitet Sterujący AD2000. W AD2000 zaangażowanych jest obecnie ponad 320 pracowników TP SA i 60 specjalistów ICL. Na rozwiązanie problemu roku 2000 operator przeznaczył 500 mln zł. Do końca sierpnia tego roku zostaną zakończone prace, związane z dostosowaniem systemów do czterocyfrowego modelu zapisu daty. We wrześniu br. rozpocznie się przygotowywanie procedur awaryjnych.


TOP 200