Komputer NCR jak zeszyt

Elektroniczny notatnik NCR System 3125, ma formę i wymiary brulionu 22,3 x 27,9 x 2,5cm.

Elektroniczny notatnik NCR System 3125, ma formę i wymiary brulionu 22,3 x 27,9 x 2,5cm. Waży niewiele więcej od grubego zeszytu, bo mniej niż 1,8 kg. W grzbiecie, gdzie mieszczą się baterie, jego grubość wzrasta o 6 mm. Trudno go nazwać notebookiem, nie ma bowiem klawiatury. Nie ma też stacji dysków i zasilacza. Wyposażony jest za to w pióro, którym pisze się po ekranie. Gdy już się go nauczy charakteru pisma właściciela, jest podobno w stanie interpretować poprawnie znaki w 98% przypadków.

Rolę okładki elektronicznego zeszytu pełni ekran. Całość zaś to szybki komputer z procesorem Intel 386SL i zegarem 20 MHz. I na tym nie koniec. Dochodzi jeszcze 16kB Cache, 2 do 8MB RAM, 2MB pamięci EPROM, używanej jako RAM dysk, oraz dysk twardy 20MB o czasie dostępu 19ms. Dla oszczędności pamięci, dysk twardy może być zastąpiony kartami pamięci o pojemności 2 - 4MB.

Do NCR System 3125 podłączyć można szybki (9600/2400) modem fax/data i zewnętrzny dysk twardy o dowolnej pojemności. Pomyślano również o wyposażeniu go w pojedyncze, uniwersalne wejście pełniące funkcję karty wejścia - wyjścia dla czterech odbiorników jednocześnie. Dzięki czemu - dla wiernych stacjonarnym komputerom - można go przekształcić w system desktop, połączyć z siecią komputerową lub drukarką.

Do komunikacji z tym elektronicznym notatnikiem służy specjalny pisak, wyposażony w magnetyczną końcówkę, który rozpoznaje pismo ręczne zarówno proste jak i pochyłe, indeksy i znaki alfanumeryczne oraz symbole graficzne.

Pozostaje pytanie jak takiemu elektronicznemu notatnikowi wydawać polecenia? Można to robić na kilka sposobów. Dotykając pisakiem symbolu funkcji na ekranie, pisząc polecenie lub rysując symbol funkcji. Wszystko co zostało napisane na ekranie może być zapamiętane dokładnie w takiej postaci (odręczne pismo łatwo daje się zamienić na pismo drukowane) przesłane do drukarki lub wysłane jako fax. Zapisany tekst można przetworzyć na druk o dowolnej wielkości i kolorze czcionki.

W NCR 3125 wielowarstwowy ekran jest z jednej strony odbiornikiem sygnałów przekazywanych przez użytkownika, a z drugiej nadajnikiem wizualnych informacji pochodzących z samego komputera. Ciekłokrystaliczna warstwa tego ekranu daje rozdzielczość 640 x 480 przy 16 stopniach szarości. Co ciekawe, jego wierzchnia warstwa wykonana jest z tworzywa przezroczystego jak szkło, w dotyku przypominającego gładki papier.

Komputer ten zasilany jest bateriami kadmowo-niklowymi wystarczającymi na 6 godz. nieprzerwanej pracy. Można je naładować w ciągu 1,5 godz. Dla oszczędności baterii urządzenie samoczynnie przechodzi w stan "uśpienia". Pamięta jednak wszystkie wykonane operacje.

Twórcy tego cuda pomyśleli, by nawet w użyciu upodobnić elektroniczny notes do zwykłego papierowego notatnika. Toteż można w nim przewracać kartki - robi się to jednym ruchem pisaka - zmazać zapisany tekst, a nawet zaznaczyć wybrane strony specjalnym spinaczem, widocznym później ponad górną krawędzią stron. Żeby wrócić do zaznaczonego w ten sposób miejsca, wystarczy tylko dotknąć pisakiem spinacza.

Zanim notatnik NCR System 3125 pojawił się na rynku opracowano dla niego dwa systemy operacyjne: PenPoint firmy GO Corporation i PenWindows firmy Microsoft (bliski systemowi Windows). Urządzenie to jednak równie dobrze radzi sobie z tradycyjnym DOS-em. Warto też wiedzieć, że elektroniczny notes ma już sporo programów użytkowych, opracowanych specjalnie z myślą o nim.

Taki komputerowy zeszyt kosztuje 8 do 10 tys. DEM. To niemało, ale należy pamiętać, że taka jest cena nowości.


TOP 200