Komplet informacji o pojeździe

Paliwo na kartę

Firma posiadająca własną flotę często korzysta z kart flotowych umożliwiających bezgotówkowe tankowanie paliwa. Jest to dość wygodne rozwiązanie, gdyż nie wymaga od kierowcy rozliczania zaliczek, posiadania firmowej karty płatniczej, a także zapewnia tankowanie paliwa na stacjach danego koncernu. Spada zatem ryzyko uszkodzenia samochodu paliwem o nieznanej jakości.

Karta flotowa jest jednocześnie źródłem danych, gdyż przy każdym tankowaniu można pozyskać od kierowcy informację na temat kodu MPK i stanu licznika. Skojarzenie tych informacji z wynikami pracy rejestratorów umożliwia wykrycie nadużyć, ale także wykazanie nieprawidłowości związanych z pracą samochodów spowodowaną niedostateczną jakością paliwa (np. większe zużycie paliwa). Chociaż są to rzadkie przypadki, mogą wystąpić w sieci operatorów flotowych.

Informacje zebrane z systemu kart flotowych umożliwiają sporządzenie dokładnych statystyk, przy czym powinny one uwzględniać nie tylko różny styl jazdy kierowców, ale także warunki wynikające z okresowych zmian w natężeniu ruchu. Analizy te są dość pracochłonne, ale warto je wykonywać, aby ustalić istotne prawidłowości.

Usługa zewnętrzna

Niektóre przedsiębiorstwa mogą skorzystać z usług zarządzania pojazdami. Jest to usługa, w której operator zapewnia dostarczenie sprawnych samochodów, organizuje przeglądy okresowe, dba o dobry stan techniczny pojazdów i kompleksową ich obsługę. Taka usługa zdejmuje z barków firmy wszelkie operacje, obsługując naprawy, w tym powypadkowe, organizuje samochody zastępcze, a także załatwia wszystkie formalności związane z ubezpieczeniem pojazdów. Zazwyczaj operator taki posiada specjalne umowy z warsztatami lub buduje ich sieć samodzielnie. Dzięki dość dużej bazie klientów, może negocjować stawki z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Barierą w korzystaniu z zewnętrznych usług kompleksowego zarządzania flotą jest koszt, gdyż nie zawsze usługa ta się opłaca.


TOP 200