Kompleksowość w cenie

Warszawska Lumena jest kolejną firmą, która będzie rozszerzać ofertę o rozwiązania z zakresu hurtowni danych i oprogramowanie typu CRM.

Warszawska Lumena jest kolejną firmą, która będzie rozszerzać ofertę o rozwiązania z zakresu hurtowni danych i oprogramowanie typu CRM.

Początkowo działalność warszawskiej firmy Lumena, podobnie jak wielu firm powstających w latach 80., ograniczała się do sprzedaży sprzętu komputerowego. Teraz, choć firma nadal ma w swojej ofercie sprzęt, nie chce być postrzegana wyłącznie jako jego dostawca. "Klienci nie chcą już kupować samego sprzętu, co było często spotykane jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj zainteresowanie budzą tylko całościowe rozwiązania" - mówi Grzegorz Pietroń, wiceprezes ds. rozwoju w Lumenie.

Podstawę działalności firmy stanowią usługi, które adresowane są przede wszystkim do średnich i dużych przedsiębiorstw działających na rynkach telekomunikacyjnym i energetycznym. Zainteresowanie firmy budzi również przemysł spożywczy.

Uzupełnianie oferty

W przyszłości kierownictwo firmy zamierza poszerzyć zakres oferowanych rozwiązań o hurtownie danych, oprogramowanie do zarządzania kontaktami z klientami i obsługujące łańcuchy dostaw. "Lumena jest partnerem wdrożeniowym SAP Polska, dlatego najprawdopodobniej rozwiązania te będą oparte na technologiach SAP. Chcemy np. oferować moduł SAP do budowy hurtowni danych. Nie możemy jednak wykluczyć, że będziemy współpracować w tej dziedzinie również z innymi firmami" - mówi Grzegorz Pietroń.

W ubiegłym roku struktura wewnętrzna firmy zmieniła się. Wyodrębniły się trzy działy: Desktop Services, Software Projects i Net-works. Podstawę działalności pierwszego z nich stanowią usługi oferowane wraz ze sprzętem komputerowym Hewlett-Packarda i oprogramowanie Microsoftu. Dział Software Projects świadczy usługi związane z wdrażaniem zintegrowanego systemu do zarządzania przedsiębiorstwem SAP R/3. Obejmują one bezpośrednie prace projektowe i wdrożeniowe, szkolenia, a także serwis i outsourcing.

Dział Software Projects pracuje także nad projektami związanymi z technologiami internetowymi. "W ramach tego działu zajmujemy się rozwiązaniami przeznaczonymi do obsługi handlu elektronicznego, umożliwiającego zarówno kontakt pomiędzy firmami a ich partnerami handlowymi, jak i producentami a klientami. Tworzymy także inteligentne sieci typu intranet" - twierdzi Grzegorz Pietroń.

Trzeci dział - Lumena Net-works - specjalizuje się w technologiach sieciowych i telekomunikacyjnych tworzonych na bazie sprzętu firmy Nortel Net-works. Od września br. Lumena ma status Enterprise Solution Partner Nortel Networks.

Na własną rękę

Na obecnym etapie rozwoju firma nie poszukuje inwestora strategicznego, nie zamierza także wchodzić na giełdę. "Tę drugą możliwość rozważaliśmy dwa lata temu, jednak ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na debiut na warszawskim parkiecie. Nie poszukujemy dzisiaj również inwestora strategicznego, choć otrzymaliśmy kilka tego typu propozycji" - mówi Grzegorz Pietroń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200