Kompetencje cyfrowe pomogą odbudować Ukrainę

Ruszył program Cisco Networking Academy pod nazwą Start IT – Cisco4Ukraine. W Rzeszowie 10 tys. Ukrainek może w najbliższym czasie podwyższyć swoje kompetencje cyfrowe, by być ważnym ogniwem w procesie odbudowy przyszłej Ukrainy.

Guy Diedrich, SVP i Global Innovation Officer w Cisco podczas inauguracji programu Start IT – Cisco4Ukraine. Fot.Tadeusz Poźniak

Wojna trwa. Ale już dziś trzeba myśleć o przyszłości. Cisco, wraz ze swoim partnerem edukacyjnym, Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie, zainaugurowały kilka dni temu program Start IT – Cisco4Ukraine, będący częścią większego programu Cisco Country Digital Acceleration (CDA) w Polsce. „Nasz program CDA w Polsce opiera się na 3 kluczowych filarach: wzmacnianiu krajowego bezpieczeństwa cybernetycznego, transformacji cyfrowej kluczowych branż oraz rozwijaniu umiejętności cyfrowych” – powiedział Guy Diedrich, SVP i Global Innovation Officer w Cisco, gość specjalny rzeszowskiej konferencji.

„Nasze działania chcemy skupić na edukacji. Ukraina potrzebuje kadr, by niedługo odbudowywać swój kraj” – mówił podczas inauguracji programu dr hab. Andrzej Rozmus, rektor WSIiZ. „Nasza współpraca z Cisco pozwoliła stworzyć absolutnie wyjątkowy program informatycznych kursów, które otwierają nowe możliwości. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe będzie szybkie i efektywne odbudowanie zdolności rozwojowej Ukrainy”.

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach

Computerworld był patronem medialnym oficjalnego startu programu i konferencji w Rzeszowie, inaugurującej ten projekt.

Zrobić coś więcej

Cisco Networking Academy to jeden z najdłużej działających programów kształcenia kadr IT na świecie. Niedawno program obchodził swoje ćwierćwiecze.

Akademia zapewnia wysokiej jakości kursy IT i cyberbezpieczeństwa, oferując uczestnikom praktyczne możliwości uczenia się za pośrednictwem platformy edukacyjnej oraz poprzez instruktorów w 190 krajach. Poprzez ekosystem partnerów program dociera także do społeczności, które w innym przypadku miałyby trudności z nabyciem nowych kompetencji, a nawet byłyby zagrożone wykluczeniem cyfrowym.

Kompetencje cyfrowe pomogą odbudować Ukrainę

Lucjan Hajder, dyrektor WSIiZ ds. Informatyki. Fot. Tadeusz Poźniak

Do tej pory tej pory w kursach Cisco Networking Academy wzięło udział ponad 17,5 miliona osób z całego świata, w tym ponad 310 tys. z Polski.

Rzeszowska WSIiZ jest kluczową dla Cisco uczelnią, z długą historią współpracy. WSIiZ już w 2003 roku, jako pierwsza instytucja edukacyjna w Polsce (oraz jedna z kilkunastu w Europie), uzyskała status Cisco Academy Training Center, przejmując opiekę nad ponad 500 Akademiami Cisco, działającymi na terenie Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Słowacji oraz Czech.

Od momentu wybuchu pełnoskalowej wojny i zaatakowania Ukrainy przez Rosję, uczelnia zaangażowała się w pomoc uchodźcom. Wielu z nich to rodziny ukraińskich studentów uczelni.

Władze uczelni chciały pójść krok dalej, patrząc w – miejmy nadzieję – niedaleką przyszłość. Wojna się skończy, Ukraina będzie musiała dźwigać się ze zniszczeń, odbudowywać gospodarkę, infrastrukturę, potencjał.

Podobny „niedosyt” pojawił się po stronie Cisco. Tu również chciano mocniej zaangażować się w pomoc Ukrainie. „Nikt z nas nie spodziewał się sytuacji wojny. Przez pierwsze miesiące robiliśmy wszystko, by wspomóc przyjaciół z Ukrainy. W następnych miesiącach mieliśmy ambicje zrobić coś długofalowego, co pomoże Ukrainie. Stąd pomysł zrealizowania programu przeszkolenia około 10 tysięcy ukraińskich kobiet – głównie w Polsce, ale też in w Ukrainie, podwyższając w ten sposób ich kompetencje cyfrowe, by stały się one ważnym ogniwem w procesie odbudowy przyszłej Ukrainy” – wyjaśniał Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce. „Możemy zainwestować dowolną ilość pieniędzy w technologię, ale musi temu towarzyszyć inwestycja w kapitał intelektualny, który jest istotnym czynnikiem dobrego zaimplementowania technologii” – dodał. Podczas inauguracji szef Cisco podkreślał, że byłoby tego programu, gdyby nie WSIiZ – najważniejszy partner edukacyjny amerykańskiego giganta.

Wspomóc ukraińską gospodarkę

Start IT – Cisco4Ukraine poprzedzony został pilotażem jesienią i zimą 2022, w którym uczestniczyło 700 osób. Ten czas pozwolił zebrać doświadczenie, przeanalizować ofertę i dostosować ją do potrzeb rynku i możliwości kursantów. Teraz program ruszy pełna parą.

„Informatyka po za kończeniu wojny będzie tym obszarem, w którym specjaliści będą bardzo potrzebni ukraińskiej gospodarce. Dlatego w ramach programu planujemy w ciągu 2 najbliższych lat przeszkolić 10 tysięcy osób” – mówił Lucjan Hajder, dyrektor WSIiZ ds. Informatyki.

Co czeka uczestników Start IT – Cisco4Ukraine? Kursy, kursy i jeszcze raz kursy. Na początek obejmujące dwa obszary: cyberbezpieczeństwo i programowanie. „Planujemy niedługo kolejne szkolenia w języku ukraińskim z obszaru sieci komputerowych i data science, jak również zaawansowane szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa” - wyjaśniał Lucjan Hajder.

Należy zauważyć, że program jest przeznaczony dla osób o różnym poziomie kompetencji. Poziom podstawowy jest dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać nowe technologie, lub rozważają zmianę ścieżki zawodowej na taką, gdzie kompetencje cyfrowe są niezbędne. Na poziomie zaawansowanym, program skierowany jest do specjalistów IT zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych i może pomóc im w uzyskaniu nowych certyfikatów.

Kompetencje cyfrowe pomogą odbudować Ukrainę

Konferencja prasowa dotycząca porogramu StartIT– Cisco4Ukraine. Fot. Tadeusz Poźniak

Udział w programie nie oznacza automatycznego naboru w szeregi Cisco. Start IT – Cisco4Ukraine na wykształcić, dokształcić lub przekształcić chętnych do podjęcia pracy wymagającej cyfrowych kompetencji na szeroko rozumianym rynku. Oczywiście, można szukać zatrudnienia też w samym Cisco. „Aby wesprzeć realizację Start IT, zespół Cisco Customer Experience uruchomił projekt Platform of Opportunity, oferujący absolwentom program Start IT możliwość aplikowania na dwuletnie staże w Cisco” – powiedział Przemysław Kania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200