Komórkowe zatrzęsienie

W I kwartale br. na całym świecie sprzedało się 226,7 mln telefonów komórkowych. Oznacza to wzrost o 26 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Analitycy IDC zauważają, że wysokie zapotrzebowanie na nowe aparaty występuje zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących.

Popyt na coraz bardziej zaawansowane technologicznie modele telefonów komórkowych ma charakter stały. Według analityków IDC wysokie zapotrzebowanie na tego typu urządzenia utrzymuje się zarówno na obszarach rozwiniętych, bogatych w nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne, jak również na rynkach wschodzących. Wyraźnie widać także, iż użytkownicy coraz chętniej kupują telefony oferujące większą funkcjonalność (aparat, kamera, odtwarzacz mp3, itp.), licząc się jednocześnie z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

W pierwszym kwartale br. liderem wśród dostawców była tradycyjnie Nokia. Na rynek trafiło 75,1 mln sztuk telefonów komórkowych fińskiego koncernu (39,6 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego). Dużym powodzeniem cieszyły się zaawansowane modele telefonów Nokii (szczególnie multimedialna seria N70), co podwyższyło ogólną, średnią cenę ich sprzedaży, przynosząc w konsekwencji wysoki wzrost zysków.

Komórkowe zatrzęsienie

Światowe dostawy telefonów komórkowych 2005-2006

Inny producent telefonów komórkowych - Motorola - zanotował aż 60,6 proc. zmiany w liczbie dostaw, oferowanych przez siebie urządzeń przenośnych. O ile w pierwszym kwartale 2005 roku Motorola wyprodukowała 28,7 mln sztuk telefonów, to pod koniec marca br. było ich 46,1 mln. Szczególny popyt obserwowany jest na modele serii RAZR, PEBL, SLVR (kolorowe obudowy, ciekawe wzornictwo, bogate wyposażenie).

Trzecie miejsce na podium wśród dostawców telefonów komórkowych zajął koreański koncern Samsung Electronics, który wyprodukował 29 mln sztuk telefonów w I kw. br. (wzrost o 18,4 proc. w stosunku do I kw. 2005 r.). Samsung zwiększył znacznie liczbę dostaw aparatów na rynki Ameryki Łacińskiej oraz regionu Azji-Pacyfiku.

Kolejnym liczącym się producentem telefonów komórkowych jest LG Electronics, który zanotował aż 40,5 proc. wzrostu dostaw (w stosunku rocznym) - 15,6 mln sztuk, czwarte miejsce. Chłonny rynek telefonii komórkowej nieustannie analizuje także połączony Sony Ericsson. Koncern dostarczył w I kw. br. 13,3 mln sztuk urządzeń mobilnych, czyli o 41,5 proc. więcej niż miało to miejsce rok wcześniej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200