Komórkowe usługi I-mode pojawią się w Europie

NTT DoCoMo, KPN Mobile i Telecom Italia Mobile podpisały wstępne porozumienie, mające doprowadzić do wprowadzenia na rynek europejski bezprzewodowych usług internetowych, opartych na popularnym w Japo...

NTT DoCoMo, KPN Mobile i Telecom Italia Mobile podpisały wstępne porozumienie, mające doprowadzić do wprowadzenia na rynek europejski bezprzewodowych usług internetowych, opartych na popularnym w Japonii systemie usług I-mode.

Pierwsze usługi w tym systemie mają zostać uruchomione w ciągu roku. Na początku będą one oferowane przez włoski Telecom Italia Mobile oraz holenderskiego operatora KPN Mobile i jego operatorów stowarzyszonych - belgijski KPN Orange Belgium i niemiecki E-Plus. Wkrótce potem zasięg nowych usług ma zostać rozszerzony przez partnerskich operatorów Telecom Italia Mobile. Włoski operator ma je we Francji, Hiszpanii, Austrii, Grecji i Turcji.

Zobacz również:

  • Google i NIST uruchomią produkcję procesorów kolejnej generacji

Usługi I-mode zostały uruchomione w Japonii w lutym 1999 r. i bardzo szybko odniosły duży sukces rynkowy. Pozwalają one na korzystanie z poczty elektronicznej i usług internetowych za pośrednictwem telefonu komórkowego. Obecnie korzysta z nich 17,8 mln abonentów. W odróżnieniu od europejskich systemów, są one bardziej zaawansowane i nie bazują na technologii WAP, która nie odniosła większych sukcesów.

Podstawowa różnica pomiędzy systemami europejskimi a japońskim leży w zorganizowaniu sieci danych. I-mode wykorzystuje system pakietowy, w którym płaci się jedynie za odebrane i wysłane dane. Dotychczasowe systemy europejskie bazują natomiast na tradycyjnych sieciach przełączanych, w których opłaty są pobierane za czas połączenia. Sytuacja ta jednak powoli się zmienia dzięki uruchamianiu systemów GPRS, pozwalających na pakietową transmisję danych.

W celu uruchomienia nowych usług prowadzone są już rozmowy z wybranymi producentami sprzętu telekomunikacyjnego, którzy mieliby wprowadzić na rynek aparaty telefoniczne przystosowane do obsługi jednocześnie obu systemów - WAP i I-mode.

W ramach podpisanego porozumienia, KPN Mobile i NTT DoCoMo utworzą w marcu br. spółkę joint venture, w której 75% udziałów obejmie KPN, a pozostałe 25% NTT. Jej nazwy jeszcze nie ujawniono. Wiadomo jednak, że wkład finansowy operatorów ma wynieść odpowiednio: 90 mln i 50 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200