Komórkowe gadżety w Hanowerze

Na CeBIT 2003 w Hanowerze praktycznie wszystkie nowe prezentowane telefony GSM miały wbudowaną kamerę, usługi MMS (GPRS), aplikacje Javy, funkcję nagrywania filmów z sieci i odsłuchiwanie plików dźwiękowych mp3 wraz z możliwością instalacji gier z Internetu.

Nowością w telefonii komórkowej stały się usługi mobilnych wideokonferencji, do realizacji których producenci przygotowali specjalne telefony z dwoma kamerami: wewnętrzną do prowadzenia wideokonferencji i zewnętrzną do robienia zdjęć.

Większy komfort przy robieniu zdjęć można było uzyskać przy korzystaniu z telefonów Panasonica z ruchomą kamerą – dowolnie obracaną w dwóch płaszczyznach.

Zobacz również:

  • Wdrożono system, który ochroni nas przed niechcianymi wiadomościami SMS

Wśród ciekawych rozwiązań był najnowszy "kombajn komórkowy" A835 Motoroli (trzy zakresy GSM, usługi MMS, Java, odtwarzacz mp3, pozycjonowanie GPS, interfejs Bluetooth oraz przekaz w technologii streaming video), pozwalający odbierać w czasie rzeczywistym filmy pełnometrażowe.

Nieco inne trendy telefonów przyszłości zaprezentowała Nokia, zastępując klawiaturę telefonu piórem współdziałającym z kamerą, która obserwuje i rejestruje ruch pisaka. Inteligentne pióro-kamera telefonu przetwarza on-line pismo odręczne na znaki tekstowe i automatycznie wysyła je do miejsca przeznaczenia lub zapamiętuje w pamięci własnej (do 100 stron formatu A5). Wprowadzenie na rynek pióra Nokia Digital Pen SU-1B jest planowane na trzeci kwartał 2003 r. Podobne rozwiązanie bez klawiaturowej obsługi telefonu zaprezentował również Siemens.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200