Komórkowe eldorado

Do końca roku z usług telefonii komórkowej będzie korzystać w Polsce 1,6-1,8 mln osób.

Do końca roku z usług telefonii komórkowej będzie korzystać w Polsce 1,6-1,8 mln osób.

Polska staje się najszybciej rozwijającym się rynkiem usług telefonii komórkowej w Europie Środkowej i Wschodniej. Już teraz liczba abonentów wynosi ok. 1,4 mln. Na koniec bieżącego roku - według szacunków specjalistów z francuskiego banku Paribas - miało być ich ok. 1,6 mln, prawdopodobnie liczba ta okaże się zaniżona. Centertel planuje zwiększenie liczby abonentów o 100 tys., pozostali operatorzy (Plus GSM i Era GSM) powstrzymują się od spekulacji na ten temat. Tym samym doganiamy Czechów i Węgrów, gdzie sieci telefonii komórkowej rozpoczęły działalność nieco wcześniej (odpowiednio w 1996 i 1994 r.). Na koniec 2000 r. 3,6 mln Polaków będzie korzystać z telefonów komórkowych, a w 2009 aż 14 mln - twierdzą analitycy Paribas.

Prywatny automat

W pierwszej fazie rozwoju operatorzy komórkowi kierowali swoją ofertę głównie do osób zamożnych i firm. Obecnie najszybciej rozwijają się te sieci, które oferują usługi dla szerokiego grona odbiorców. Jest to przede wszystkim usługa typu pre-paid, którą udostępnili już obaj operatorzy systemu GSM 900 - Plus i Era, a w ciągu najbliższego tygodnia dołączy do nich Idea Centertel (DCS 1800). Do końca tego roku, aż jedna czwarta wszystkich abonentów tej sieci (50 tys. osób) ma korzystać z kart pre-paid. W ciągu ostatnich 6 miesięcy, które upłynęły od momentu uruchomiania Idei, liczba jej klientów przekroczyła 100 tys.

W przeciwieństwie do standardowej oferty operatorów komórkowych, klienci nie płacą co miesiąc abonamentu, nie otrzymują również rachunku telefonicznego. Kupują jedynie kartę, która, podobnie jak te do automatów telefonicznych, pozwala na prowadzenie rozmów aż do wyczerpania impulsów. Nadal mają jednak indywidualny numer telefonu.

Koniec roku

Pod koniec br. najstarsza sieć telefonii komórkowej - analogowy NMT 450 - weszła w okres stagnacji. Według informacji przedstawicieli Centertela, liczba jej abonentów utrzyma się na obecnym poziomie, tj. 270 tys. Nie zwiększy się również zasięg sieci NMT obejmujący ponad 98% Polski. Największy i najszybszy rozwój osiągnie natomiast druga sieć tego operatora - Idea. Do końca tego roku obejmie ona zasięgiem wszystkie 10 aglomeracji miejskich, na które uzyskała koncesję. Natomiast na początku przyszłego roku jej zasięg powiększy się o cztery główne trasy w Polsce: Warszawa - Gdańsk (przez Olsztyn i Elbląg), Świecko (przez Poznań) i Katowice (przez Łódź i Częstochowę) oraz Katowice - Wrocław.

Przedstawiciele Centertela nie wykluczają, że w przyszłym roku rozszerzą koncesję na inne miasta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200