Komórka zamiast portfela

Konkurencyjnym dla mPay rozwiązaniem może też być system płatności mobilnych SimEasyPay, opracowany i wciąż udoskonalany przez PWPW-Technologie Informatyczne (część Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA). Rozwiązanie oparte jest na powiązaniu karty płatniczej z kartą SIM telefonu komórkowego. Aplikacja bankowa EasyPay instalowana jest na karcie SIM przez producenta karty lub wgrywana zdalnie przez operatora. Inicjacja płatności następuje ze strony sprzedawcy, któremu klient musi podać wcześniej numer swojego telefonu komórkowego. Rozliczenie płatności mobilnej SimEasyPay odbywa się poprzez obciążenie karty płatniczej, przypisanej do numeru telefonu komórkowego użytkownika. Specjalistyczne aplikacje dedykowane telefonom komórkowym do obsługi kont bankowych, rachunków opracowują także inne firmy (np. Mobile Experts, Atos Origin).

Z punktu widzenia przyszłości płatności mobilnych w Polsce, ważne wydarzenie miało miejsce w maju 2009 r. Wówczas uruchomiono pilotowy program systemu m-płatności, wspierany przez 4 operatorów (Plus, Play, Era, Orange), 8 banków (Millenium Bank, mBank, BZ WBK, ING Bank Śląski, Citibank Handlowy, Inteligo, Lukas i Invest Bank), spółkę MasterCard, eCard i PWPW (do rozliczeń mobilnych zastosowano rozwiązanie EasyPay). Grupa testowa obejmowała 300 klientów banków, a głównym celem projektu było opracowanie wspólnej platformy dla płatności mobilnych, która pozwoli na to, by każdy klient mógł w swoim banku uruchomić płatności mobilne z dowolnego telefonu.

Równolegle z systemami płatności przez komórkę rozwijają się platformy bezstykowego dokonywania opłat, promowane przez koncerny Visa i MasterCard. Obecnie system PayPass (opracowany przez MasterCard) dostępny jest w pięciu bankach: BZ WBK, ING Banku Śląskim, MultiBanku, mBanku i Alior Banku. Z konkurencyjnego systemu Paywave, należącego do Visy, korzystać można na razie tylko w BZ WBK. Jak twierdzą jednak przedstawiciele spółki, obecnie siedem banków jest na etapie certyfikacji funkcjonalności PayWave. W ciągu najbliższych 12 miesięcy banki mają rozpocząć wydawanie kart zbliżeniowych. Liczba kart będących w użytku i obsługujących system PayPass w Polsce szacowana jest na 170 tys., w przypadku PayWave jest to ok. 100 tys. kart.

Mimo dotychczasowej, powolnej adaptacji m-płatności w Polsce, obraz tego rynku ma szansę się zmienić. Zaangażowanie widoczne jest bowiem nie tylko ze strony sprzedawców, ale także banków, firm rozliczeniowych oraz operatorów. Specjaliści podkreślają, że spektrum możliwych rodzajów płatności mobilnych jest szerokie i tylko od stopnia zaawansowania samych systemów (i odpowiednich zabezpieczeń) zależy, kiedy przez telefon komórkowy będziemy uiszczać opłaty za prąd, wodę, czynsz, usługi dostawców mediów, rachunki z restauracji czy zakupy w sklepach internetowych.


TOP 200