Komórka zamiast karty kredytowej

Nokia przy współpracy z MasterCard zrealizowały pilotażowe instalacje systemu płatności bezprzewodowej. Mechanizm płatności opiera się na integracji funkcjonalności telefonu komórkowego i tradycyjnej karty kredytowej.

Do realizacji usługi zaprojektowano specjalny układ scalony (Radio Frequency ID chip) w który będą wyposażane telefony komórkowe. Układ ten ma zaprogramowane informacje związane z konkretnym kontem bankowym (wykorzystuje się tu technologię PayPass firmy MasterCard). Przechowywane informacje są identyczne z danymi, zapisanymi w typowej karcie kredytowej.

Dzięki nowej technologii użytkownicy będą mogli zapłacić za towar bez konieczności wyjmowania karty kredytowej i przeciągania jej przez czytnik. Poszczególne punkty obsługi klientów (restauracje, stacje benzynowe itp.) zostały wyposażone w specjalne urządzenia komunikujące się z układem RFID, a niezbędne dane transmitowane są bezprzewodowo. Urządzenia te, dzięki podłączeniu do sieci firmy MasterCard pozwalają na realizację bezpiecznej transakcji, która trwa kilka sekund.

Pilotażowe wdrożenie zrealizowano w Irving (Texas) oraz w Orlando.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200