Komisja Europejska stawia na kwantowe komputery

KE zamierza zainwestować ponad miliard euro w badania nad komputerami kwantowymi, chcąc w ten sposób wzmocnić pozycję i konkurencyjność firm IT działających na naszym kontynencie. Badania nad komputerami kwantowe będą prowadzone w ramach inicjatywy noszącej nazwę Quantum Flagship.

Komisja podejmowała wcześniej szereg innych inicjatyw, w nazwach których znajdowały się również słowo „flahship”. Dla przykładu były to duże projekty dotyczące takich dziedzin, jak badania nad grafenem czy działaniem ludzkiego mózgu.

Impulsem do powstania inicjatywy Quantum Flagship był opublikowany przez KE na początku tego roku dokument noszący nazwę “Quantum Manifesto”. Wiadomo już,. że program Quantum Flagship (wchodzący w skład szerszego przedsięwzięcia noszącego nazwę European Cloud Initiative) ma ruszyć w 2018 roku, a jego szczegóły poznamy a maju tego roku na konferencji Quantum Europe Conference, która odbędzie się w Amsterdamie.

Zobacz również:

  • KE zamierza oskarżyć kolejny raz Microsoft o złamanie ustawy antymonopolowej
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji
  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum

Specjaliści podkreślają, że mamy obecnie do czynienia z drugą rewolucją kwantową. Pierwsza miała miejsce kilka lat temu i zdefiniowała teoretyczne podstawy kwantowego przetwarzania danych. Druha rewolucja, z którą mamy do czynienia obecnie, koncentruje się na konkretnych technologiach i rozmazaniach, które dają nadzieję na to, że w niedalekiej przyszłości komputery kwantowe pojawia się w centrach danych.

Osoby zainteresowane tą tematyką powinny wejść na tę stronę opracowaną przez Komisję Europejską , która podaje więcej szczegółów dotyczących inicjatywy Quantum Flagship.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200