Komisja Europejska rozpoczyna dochodzenie antymonopolowe w sprawie przejęcia VMware przez Broadcom za 61 mld USD

Dochodzenie dotyczy obaw związanych z manipulacją cenami i zmniejszeniem konkurencji w zakresie komponentów sprzętowych współpracujących z oprogramowaniem VMware.

Zdjęcie: Etienne Ansotte/UE

Miesiąc po tym, jak brytyjski Urząd ds. Rynku Konkurencji (CMA) ogłosił, że bada proponowane przejęcie VMware przez Broadcom, europejscy regulatorzy antymonopolowi rozpoczęli własne dochodzenie w sprawie transakcji wartej 61 miliardów dolarów. W Stanach Zjednoczonych Federalna Komisja Handlu (FTC) od pięciu miesięcy prowadzi osobne dochodzenie w sprawie transakcji.

Tymczasem Komisja Europejska w opublikowanym 20 grudnia oświadczeniu stwierdziła, że „jest szczególnie zaniepokojona tym, że transakcja pozwoli Broadcomowi ograniczyć konkurencję na rynku niektórych komponentów sprzętowych, które współpracują z oprogramowaniem Vmware”. Rozwijając swoje obawy, Komisja stwierdziła, że transakcja może wpłynąć na podaż kart interfejsów sieciowych, adapterów host-bus Fibre Channel oraz adapterów pamięci masowej poprzez pogorszenie interoperacyjności pomiędzy oprogramowaniem VMware a sprzętem konkurencji na korzyść własnego sprzętu, co doprowadzi do wyższych cen, niższej jakości i mniejszej innowacyjności dla klientów biznesowych i konsumentów. Obawy te nie są bezpodstawne, ponieważ Tracey Woo, starszy analityk Forrester, zauważył we wrześniu, że po zakupie CA i Symantec, Broadcom podniósł ceny, zmniejszył wsparcie i przestał inwestować w innowacje.

Zobacz również:

Prezes i dyrektor generalny firmy Broadcom, Hock Tan, próbował już jednak rozwiać te obawy w rozmowach z klientami VMware, pisząc w październikowym wpisie na blogu, że „uzasadnienie biznesowe Broadcom dla tej transakcji opiera się na skoncentrowaniu się na modelu biznesowym, zwiększeniu nakładów na badania i rozwój oraz realizacji działań, dzięki którym klienci dostrzegą wartość pełnego portfela innowacyjnych produktów - nie zaś na podnoszeniu cen”.

Komisja ma teraz czas na wydanie orzeczenia do 11 maja 2023 r.

„Cieszymy się na kontynuację naszej konstruktywnej pracy z Komisją Europejską w ramach ich dokładnego procesu przeglądu” - powiedział Broadcom w oświadczeniu prasowym. „Robimy postępy w naszych różnych zgłoszeniach regulacyjnych na całym świecie, otrzymując prawne zezwolenie na połączenie w Brazylii, RPA i Kanadzie oraz zezwolenie na kontrolę inwestycji zagranicznych w Niemczech, Francji, Austrii i Włoszech”. Firma oczekuje, że transakcja zostanie zamknięta w 2023 roku.

Źródło: Newtorkworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200