Komisja Europejska oczyszcza Intela z zarzutów

Komisja uznała, iż największy na świecie producent procesorów nie stosuje praktyk monopolistycznych wobec konkurencyjnych firm. Wniosek oskarżający Intela o nieuczciwą kampanię marketingową i brak współpracy technicznej z innymi producentami sprzętu komputerowego, złożył w zeszłym roku AMD.

Komisja Europejska uznała, że największy na świecie producent procesorów nie stosuje praktyk monopolistycznych. Komisja została zobligowana do zbadania działań prowadzonych przez Intela w ramach polityki licencjonowania specyfikacji technicznej procesorów. Wniosek w tej sprawie złożył na początku kwietnia 2001 roku. najpoważniejszy konkurent Intela w sektorze procesorów - Advanced Micro Devices.

Komisja nie znalazła dowodów na to, że Intel stosował i stosuje działania monopolistyczne wobec innych producentów procesorów. AMD zarzucał bowiem Intelowi, że nie udostępniał danych technicznych swoich układów tym producentom, którzy produkowali komputery wykorzystując układy AMD. Specyfikacje te były niezbędne do projektowania płyt głównych pod procesory Intela.

Zobacz również:

  • Ta firma oskarża Facebooka o przywłaszczenie sobie jej nazwy
  • UE uchyla grzywnę antymonopolową nałożoną na Qualcomm

Z drugiej strony, postępowanie wyjaśniające Komisji Europejskiej wykazać miało, czy Intel nie stosował niedozwolonych praktyk marketingowych podczas swojej kampanii reklamowej "Intel inside". Skargi dotyczyły stosowania przez Intela programów lojalnościowych i sponsorowania kampanii reklamowych jedynie wśród tych producentów komputerów, którzy zgodzą się na budowanie komputerów na procesorach Intela i w widocznym miejscu na obudowie umieszczą logo firmy. AMD twierdził, że Intel w ten sposób wykorzystywał dominującą pozycję na rynku procesorów (80% rynku europejskiego), by jeszcze bardziej ograniczyć konkurencję. W programie lojalnościowym Intela bierze udział 1,5 tys. firm na całym świecie, z czego 800 w Europie.

***

Intel pod lupą Komisji Europejskiej

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200