Komisja Europejska chce Unii Innowacji

Specjalność europejska: innowacje

Unia Innowacji definiuje na nowo priorytetowe kierunki partnerskich prac badawczo rozwojowych i określa dla nich konkretne wskaźniki. W praktyce oznacza to wskazanie jednostkom sektora badań i rozwoju, sektorowi publicznemu i przedsiębiorcom obszarów badawczych, które mogą liczyć na wsparcie unijnych programów finansowania na zasadzie wielostronnych projektów. Partnerskie obszary wsparcia dla innowacji są nastawione na poprawę jakości życia, ale ich ogólnospołeczne znaczenia są podporządkowane logice rozwoju gospodarczego. To wyróżnia strategię Europa 2020, na tle uważanej za nieudaną i ogólnikową historyczną Strategią Lizbońską z 2000 r. Nie chodzi też o to, aby dowieść wyższości nad przodującymi w sektorze badań i rozwoju Stanami Zjednoczonymi, ale wykorzystać ich doświadczenia w określaniu celów i modelowaniu wskaźników oddziaływania badań i rozwoju na rozwój gospodarczy. Temu m.in. służy wskazanie priorytetów dostosowanych do potrzeb i kultury europejskiej.

W Unii innowacji nie chodzi o to, aby dowieść wyższości nad przodującymi w sektorze badań i rozwoju Stanami Zjednoczonymi, ale wykorzystać ich doświadczenia w określaniu celów i modelowaniu wskaźników oddziaływania badań i rozwoju na rozwój gospodarczy. Temu m.in. służy wskazanie priorytetów dostosowanych do potrzeb i kultury europejskiej.

Zwiększenie innowacyjności Europy jest w dużej części powiązane z celami wcześniej opublikowanej Agendy Cyfrowej, w zakresie który dotyczy zapewnieniu wszystkim technicznych środków dostępu do informacji potrzebnej do pracy, nauki, zabawy, dającej poczucie bezpieczeństwa, możliwość kontaktu z bliskimi, dzielenie się wiedzą, wymianę doświadczeń. W tej kategorii mieszczą się też działania nastawione opracowanie narzędzi ułatwiających życie ludziom mniej sprawnym niż inni, ludziom w podeszłym wieku, miedzy innymi zapewniające diagnostykę medyczną, zdalną terapię, komunikowanie się.

Zobacz również:

  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum
  • Duża zmiana - Apple zezwala na tworzenie emulatorów gier

Inteligentniej żyć, pracować…

Europa chce tworzyć inteligentne miasta, które będą emitować mniej dwutlenku węgla, pozyskujące więcej energii ze źródeł odnawialnych przy produkcji i dostarczaniu elektryczności, ogrzewania i chłodzenia. Celem jest też poprawa efektywności energetycznej budynków, wyposażanie ich w nowoczesną inteligentną infrastrukturę obsługi mieszkańców, poprawa warunków rozwoju transportu miejskiego. Miasta inteligentne mają być przestrzenią publiczną dostosowaną do zbiorowych i indywidualnych potrzeb.

Europa chce zadbać o dostępność dobrej wody, jej oszczędne zużycie, poprawić bezpieczeństwo i efektywność gospodarki wodnej. Konieczna jest też poprawa bezpieczeństwa dostaw surowców innych niż energetyczne, w ramach tego kierunku partnerskich badań planuje się poszukiwać możliwości zastępowania surowców o znaczeniu krytycznym. Ma też powstać 10 pilotażowych zakładów pozyskujących, przetwarzających i odzyskujących surowce.

Zdaniem Komisji Europejskiej, spójność Europy zależy w dużym stopniu od poprawy mobilności jej mieszkańców, efektywności transportu, wygody i krótkiego czasu podróżowania, przewozu towarów logistyki i dystrybucji i rozwoju systemów inteligentnego transportu. Natomiast sektorowi rolnictwa należy zapewnić efektywne, niskoemisyjne metody produkcji zdrowej żywności, paszy, biomateriałów, wykorzystania surowców.


TOP 200