Kolorowy świat odcieni szarości

Stacjonarny skaner formatu A4 - HP ScanJet 3p jest, chociażby ze względu na cenę, jedną z ciekawszych propozycji na naszym rynku. To proste, skanujące w 256-cio stopniowej skali odcieni szarości, urządzenie jest w stanie zadowolić nawet zaawansowanych użytkowników.

Stacjonarny skaner formatu A4 - HP ScanJet 3p jest, chociażby ze względu na cenę, jedną z ciekawszych propozycji na naszym rynku. To proste, skanujące w 256-cio stopniowej skali odcieni szarości, urządzenie jest w stanie zadowolić nawet zaawansowanych użytkowników.

W czasach, gdy PC pracowały głównie w trybie znakowym, mało kto myślał o ciekawym i eleganckim wyglądzie dokumentów. Istniały wprawdzie już wówczas profesjonalne edytory tekstów, dzięki którym można było osiągnąć wspaniałe rezultaty, lecz rzadko kto korzystał z ich rozbudowanych opcji - pozostawiając opracowanie wyglądu dokumentów w rękach specjalistów z pracowni plastycznej i studia komputerowego składu.

Sytuacja zmieniła się radykalnie dopiero wówczas, gdy komputerami zawładnęło środowisko MS-Windows. Używając działających pod jego kontrolą aplikacji coraz łatwiej ozdobić tekst ciekawym rysunkiem bądź fotografią, o ile istnieją one w postaci cyfrowej. Coraz częściej pojawia się też potrzeba wprowadzenia do komputera tekstu istniejącego tylko w postaci drukowanej. Urządzeniem które umożliwia realizację tych funkcji jest skaner.

HP ScanJet 3p jest dostarczany wraz z 16-bitową kartą interfejsu HP-SCSI, 3 dyskietkami zawierającymi sterowniki i pakiet Go-CR firmy Recognita do automatycznego rozpoznawania znaków oraz zestawem podręczników i instrukcji. Skaner może współpracować z komputerem typu AT z 4 MB RAM i 7 MB wolnego miejsca na dysku. Niezbędne jest jedno wolne gniazdo dla kart rozszerzeń lub interfejs SCSI oraz system Windows. Trzeba jednak pamiętać, że jest to konfiguracja minimalna i praca na słabym komputerze może okazać się trudna.

Instalacja

Instalacja urządzenia jest łatwa. Po zamontowaniu karty interfejsu wewnątrz komputera oraz podłączeniu skanera trzeba uruchomić system Windows i zainstalować sterowniki. Jeżeli inne urządzenia, w które wyposażony jest komputer, nie wchodzą w konflikt z kartą skanera, po ok. 5 minutach można pracować z HP ScanJet. Jeżeli pojawi się konflikt adresów, to trzeba przestawić jeden z przełączników, uruchomić program narzędziowy (SCSI Adresses) i zacząć wszystko od początku. Cała procedura jest dokładnie opisana i zilustrowana w firmowym podręczniku.

Pierwsze wrażenia

Jak przystało na nowoczesny skaner, ScanJet 3p jest lekki, nieduży i nie wymaga od operatora zbyt wielkich umiejętności. Ma on wymiary 284x400x78 mm i waży ok. 6 kg, z łatwością więc mieści się na biurku. Urządzenie pozwala na skanowanie dokumentów o maks. wymiarach do 216x297 mm. Dołączone przez producenta oprogramowanie "inteligentnie" czuwa nad przebiegiem procesu skanowania, a użytkownikowi udostępnia jedynie najpotrzebniejsze narzędzia.

Jedną z ciekawszych właściwości ScanJeta jest możliwość wykorzystania go jako kserokopiarki. Jeżeli do komputera dołączono dobrej jakości drukarkę, oprogramowanie skanera oferuje funkcję bezpośredniego kopiowania z ewentualną zmianą skali dokumentu. Dzięki temu, w małym biurze, można zaoszczędzić na wydatkach wyposażając je w komputer, drukarkę, kartę faks/modem i skaner, a rezygnując z kserokopiarki i faksu. Funkcjonalność takiego zestawu jest duża, o ile oczywiście, te ostatnie urządzenia nie są eksploatowane bardzo intensywnie.

Oprogramowanie skanera

Dostarczany ze skanerem program HP Picture Place to aplikacja OLE będąca uniwersalnym narzędziem do obróbki obrazów rastrowych. Służy ona również do sterowania pracą skanera i znakomicie spełnia rolę podobną do programu Mosaic - menedżera rysunków. Korzystając z Picture Place można skanować, kadrować obrazy i poprawiać błędy, takie jak np. przekoszenia obrazu, braki ostrości czy też zbyt przyciemnione lub nadmiernie rozjaśnione fragmenty. Wywołanie edytora graficznego pozwala wzbogacać bitmapy o dodatkowe elementy, np. przekształcać je na obraz w negatywie, zmiękczać itd.

Drugim programem jest pakiet firmy Recognita - aplikacja służąca do przekształcania skanowanych dokumentów tekstowych w pliki standardu ANSI lub ASCII. Ma on wiele ciekawych opcji - pozwala na odczytywanie tekstów wielokolumnowych, pisanych w tzw. rewersie, otoczonych obwódką, wymieszanych z ilustracjami itp. W trakcie prób program radził sobie nieźle z rozpoznawaniem polskich liter. Na uwagę zasługuje też wyjątkowa szybkość jego pracy i uniwersalność - rozpoznaje pismo o różnej wielkości punktów i pisane niemal dowolną czcionką z dokładnością 99,8%. Program ma możliwość edycji błędów transformacji znaków.

W praktyce

Próby praktyczne opisywanego skanera wypadły bardzo dobrze. Na pierwszy ogień poszły, oczywiście, obrazki dołączone przez producenta do instrukcji obsługi. Pozwalają one sprawdzić wszystkie dopuszczalne sposoby skanowania i dołączania obrazów do dokumentów, tzn. poprzez DDE, OLE, za pośrednictwem sterownika standardu TWAIN oraz w drodze bezpośredniego importu plików w formacie TIFF.

Jakość obrazów skanowanych przez HP ScanJet jest bardzo dobra i to zarówno podczas prób wczytywania czarno-białych zdjęć oraz rysunków, jak i fotografii w kolorze, choć w tym ostatnim przypadku zdarzają się błędy.

Warto zaznaczyć, iż do skanera można dokupić opcjonalny podajnik papieru, który ułatwia seryjne skanowanie dokumentów. Takie urządzenie na pewno przyda się w każdym biurze, które zamierza wykorzystywać to urządzenie jako element wejściowy komputerowego faksu.

Na marginesie

HP ScanJet jest zgodny z SPI (Scanner Programmer Interface), a jego sterownik umożliwia korzystanie z protokołu TWAIN, co oznacza, że urządzenie może służyć jako źródło obrazów nie tylko w programach dostarczanych przez jego producenta, lecz także w innych przystosowanych do tego standardu aplikacjach. Należy do nich np. Corel Photo Paint, większość oprogramowania DTP, niektóre programy prezentacyjne, graficzne bazy danych, większość edytorów tekstu itp.

Ze względu na niezbyt wysoką rozdzielczość (300 dpi), skanera nie można jednak polecić studiom poligraficznym, ani innym użytkownikom o wysokich wymaganiach.


TOP 200