Kolorowa przyszłość telefonów BlackBerry

BlackBerry dla mas

Kanadyjski producent zapowiada również wejście na rynek konsumencki. Popularyzację terminali firmy RIM na tym rynku mają ułatwić m.in. zmiany w stylistyce urządzeń. Nowe BlackBerry dysponują zmniejszoną (według zapewnień bardzo funkcjonalną) klawiaturą i ciekawą kolorystyką. Jeden z nowszych modeli - BlackBerry 8130 Pearl - jest dostępny w kolorze... różowym. Rzecz jasna nowe terminale posiadają wbudowany czytnik kart microSD, złącze miniUSD oraz programowy odtwarzacz muzyki i plików wideo. Niemal wszystkie obsługują bezprzewodową transmisję Bluetooth i lokalizację na podstawie nadajników BTS. Najnowsze modele posiadają dodatkowo moduł GPS i umożliwiają korzystanie z sieci bezprzewodowych WiFi. Mają także aparat fotograficzny.

Kolorowa przyszłość telefonów BlackBerry

Najstarszy model BlackBerry 6210

Jednocześnie RIM nie zamierza wprowadzać zasadniczych zmian w funkcjonowaniu sieci BlackBerry. Pozostanie ona nadal scentralizowana. Władze firmy rozważają jedynie otwarcie nowego centrum przetwarzania danych na potrzeby rynku azjatyckiego. Obecnie wszystkie wiadomości przesyłane do prawie 12 mln terminali BlackBerry przechodzą przez jedno z dwóch centrów danych - w Egham pod Londynem i w kanadyjskim Waterloo. Pierwsze z nich obsługuje użytkowników w Europie, a drugie z pozostałych regionów świata.

Zobacz również:

  • BlackBerry dzięki cyberbezpieczeństu z zyskiem po Q1 2023

Więcej aplikacji i bezpieczeństwa

Kolorowa przyszłość telefonów BlackBerry

BlackBerry 8700

Niektórzy użytkownicy terminali firmy RIM narzekali na stosunkowo małą liczbę aplikacji dla biznesu, działających na urządzeniach BlackBerry. W niedługim czasie sytuacja ta może się zasadniczo zmienić. Firma BlackBerry już ponad rok temu udostępniła pierwsze narzędzia programistyczne, umożliwiające tworzenie oprogramowania na te terminale. Dzięki interfejsom API, zewnętrzni programiści mogą tworzyć oprogramowanie korzystające z rozbudowanej funkcjonalności urządzeń BlackBerry, w tym także z funkcji push e-mail. Właściwie jedynym ograniczeniem narzuconym przed producenta jest, aby wszystkie aplikacje wykorzystujące najważniejsze funkcje BlackBerry zostały zgłoszone do weryfikacji i podpisane cyfrowo. Według przedstawicieli producenta, trwają również rozmowy z największymi koncernami IT, działającymi w sektorze aplikacji biznesowych - takimi jak SAP i Oracle - które firma chce zachęcić do aktywnego tworzenia dedykowanego dla terminali BlackBerry oprogramowania klienckiego swoich aplikacji.

RIM oferuje również darmowe oprogramowanie BlackBerry Unite. Jest to zestaw narzędzi ułatwiających prowadzenie pracy w grupach. Oprogramowanie to umożliwia m.in. współdzielenie plików z poziomu terminala BlackBerry, zdalny dostęp do danych przechowywanych na komputerze oraz synchronizację informacji zapisanych w osobistych kalendarzach. BlackBerry Unite ułatwia także tworzenie kopii zapasowych danych przechowywanych na terminalach BlackBerry. Przedstawiciele RIM podkreślają jednocześnie, że wszystkie dane, zarówno te przesyłane, jak i składowane w pamięci terminala, są bezpieczne. Informacje przechowywane w pamięci BlackBerry są szyfrowane i mogą być zabezpieczone hasłem - tylko od użytkownika zależy jego skuteczność. W wypadku kradzieży terminala możliwe jest zdalne oczyszczenie jego pamięci. Warto dodać, że najbardziej poufne informacje można przechowywać na zewnętrznej karcie pamięci, którą w razie potrzeby można stosunkowo szybko wyjąć.

Więcej o BlackBerry i mobilnej poczcie

Za oceanem mają problemy z BlackBerry

Niezbędnik kierownika IT

A co by było, gdyby Internet przestał istnieć?

Oprogramowanie rejestrujące dla smartfonów BlackBerry

8 technologii i produktów konsumenckich, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firm

Microsoft kupi producenta BlackBerry?


TOP 200