Kolor wchodzi do korporacji

Zastosowanie kolorowego druku - jako standardowej metody kreacji dokumentów - to kwestia niedalekiej przyszłości.

Zastosowanie kolorowego druku - jako standardowej metody kreacji dokumentów - to kwestia niedalekiej przyszłości.

Atrament spopularyzował kolor

Choć druk kolorowy jest powszechnie wykorzystywany, głównie dzięki szybkiemu rozwojowi technologii atramentowej, to drukarki tego typu są przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników indywidualnych i bezpośredniej współpracy z pojedynczymi komputerami PC. Mimo że urządzenia atramentowe są kupowane i stosowane także w dużych firmach lub korporacjach, nie stanowią alternatywy dla sieciowych drukarek laserowych. Są sprzętem uzupełniającym, który również tu jest najczęściej podłączany do pojedynczych komputerów PC. Wynika to zarówno ze względnie małej szybkości drukarek atramentowych, konieczności ich bezpośredniej obsługi: wymiany głowic, ręcznego odbierania i ładowania papieru do pojemników o małej pojemności, jak i braku fizycznej możliwości wyposażenia w karty sieciowe. Niektórzy producenci, tacy jak Hewlett-Packard, wprowadzili sieciowe modele drukarek atramentowych (np. DeskJet 1600 lub najnowsza DeskJet 2000CN), obecnie takie drukarki oferuje również Lexmark (Optra Color 40 i 45), ale wciąż jest to sprzęt co najwyżej dla małych grup roboczych.

Choć podawana przez producentów szybkość druku wydaje się zbliżona do szybkości drukarek stronicowych (typowo 3-4 str./min), rzeczywista wydajność jest jednak różna. Szybkość 8-9 str./min dla druku mono oraz 4-5 str./min dla koloru oferowana przez sieciowe dotyczy trybu niskiej jakości i dokumentów nie zawierających złożonej grafiki. W praktyce trudno sobie wyobrazić, aby kolor był wykorzystywany przede wszystkim do zmiany wyglądu wyrazów lub liter - najczęściej służy on do wprowadzania elementów grafiki. Niestety, szybkość druku atramentowego zasadniczo spada przy drukowaniu obrazów graficznych w trybie wysokiej jakości, najczęściej do poziomu 1 str./min.

Inne wady tej technologii to wysoki koszt eksploatacji i niska wydajność miesięczna. Drukarki atramentowe nie są przystosowane do wykonywania dużej liczby wydruków - standardowa pojemność głowic z tuszem wystarcza na wydrukowanie tylko 200-1000 stron, a do uzyskania wysokiej jakości niezbędne jest korzystanie z drogich papierów specjalnych.

W efekcie nawet sieciowe modele drukarek atramentowych mogą znaleźć tylko ograniczone zastosowanie w biurach dużych firm, instytucji lub korporacji.

Przyszłość dla drukarek stronicowych

Obecnie jest co najmniej kilka technologii, które są stosowane w stronicowych drukarkach kolorowych, przeznaczonych standardowo do pracy w sieciach korporacyjnych. Najpopularniejsze są i typu solid-ink (atrament stały), a w ostatnim czasie pojawiły się również urządzenia LED. Choć, w odróżnieniu od drukarek atramentowych, mają one względnie wysoką szybkość druku 3-4 str./min, to jest to wciąż praca dość powolna, jeśli porównać ją do szybkości druku laserowych urządzeń monochromatycznych, która osiąga wartość 32 str./min. Należy jednocześnie podkreślić, że tego typu drukarki są przeznaczone właśnie do zastosowań biurowych, a nie profesjonalnego druku kolorowej grafiki. Oferowana przez typowe urządzenia jakość wydruków jest obecnie niższa niż nawet jakość druku zapewniana przez wysokiej klasy drukarki atramentowe.

Natomiast niewątpliwe zalety drukarek stronicowych to, oprócz szybkości, większa trwałość, względnie niski koszt wydruków i wydajność miesięczna, odpowiadająca potrzebom dużych biur.

Kolorowe drukarki laserowe są wytwarzane i oferowane przez co najmniej kilkanaście firm. W ostatnim czasie wzrasta liczba producentów zainteresowanych tą technologią i wprowadzających własne modele tego typu sprzętu. Drukarki solid-ink są sprzedawane wyłącznie przez Tektronix i wykorzystują opracowaną przez tę firmę specjalną technologię. Mają one parametry i cenę zbliżoną do typowych urządzeń laserowych. Natomiast technologia LED była do niedawna promowana głównie przez OKI, która opracowała własne modele Okipage - najnowszy, prezentowany m.in. podczas targów CeBIT '98 i Infosystem '98, Okipage 8c drukuje z wysoką szybkością 8 str./min, ale wciąż nie jest dostępny na rynku. Obecnie do producentów sprzętu wykorzystującego tę technologię dołączył Lexmark. Optra Color 1200 ma atrakcyjne parametry, przede wszystkim wysoką szybkość druku 12 str./min i możliwość stosowania papieru w formacie A3.

Z uwagi na wciąż nieustabilizowany, dopiero rozwijający się rynek i silną konkurencję, producenci drukarek niechętnie ujawniają plany, dotyczące nowych modeli i polityki cenowej. Wydaje się jednak, że w bieżącym i przyszłym roku można się spodziewać jeszcze wielu nowych produktów tej klasy o ulepszonych parametrach i niższych cenach. Już wiadomo że Tektronix przygotowuje modele drukujące z szybkością kilkudziesięciu stron na minutę. Najbardziej zagadkowe są plany lidera na rynku drukarek laserowych i atramentowych, Hewlett-Packarda. Firma ta najprawdopodobniej zmienia zasadniczo konstrukcję mechaniczną kolorowych drukarek laserowych. Można oczekiwać, że nowe modele pojawią się jesienią br., ale brak jest bliższych informacji, dotyczących parametrów.

Prawdopodobnie w najbliższym czasie wzrost konkurencji spowoduje obniżenie cen drukarek kolorowych, a także przyspieszenie rozwoju technologii.


TOP 200