Kolekcja listopadowa

Serwery Compaqa są bezpośrednią odpowiedzią na zapowiedziane niedawno produkty Della i HP.

Serwery Compaqa są bezpośrednią odpowiedzią na zapowiedziane niedawno produkty Della i HP.

Polskie przedstawicielstwo Compaq Computer - lidera na rynku PC - zaprezentowało kilkanaście nowych produktów, wśród których są serwery, dyski twarde, napędy taśmowe oraz . Jednocześnie firma ujawniła szczegóły dotyczące technologii klastrowej rozwijanej wspólnie z Tandem Computers, producentem unixowych, wysoko wydajnych klastrów, przejętym przez Compaqa.

Siedem razy ProLiant

Compaq poinformował o wprowadzeniu na rynek aż siedmiu nowych modeli: cztery podstawowe ProLiant 5500, 3000, 1600 i 1200 oraz ich odpowiedniki do instalowania w szafach przemysłowych - ProLiant 5500R, 3000R oraz 1600R. Najmocniejszą z nowych maszyn jest ProLiant 5500, który uzupełnia rodzinę produktów przeznaczonych dla najbardziej wymagających klientów. Serwer ten może być wyposażony w cztery procesory Pentium Pro 200 MHz, pamięć do 3 GB oraz dyski o pojemności 110 GB. Określany jest jako bezpośredni konkurent maszyn HP NetServer LXe Pro oraz Dell PowerEdge 6100.

Do rodziny serwerów "oddziałowych", w której jak dotąd znajdowała się jedynie ProLiant 2500, weszły nowe: ProLiant 1600 i ProLiant 3000. Pierwszy z nich oferuje możliwość rozbudowania do dwóch procesorów Pentium II 266 MHz, 512 MB RAM i 54,6 GB dysków twardych. Jego największym konkurentem na rynku jest serwer HP NetServer LD Pro.

ProLiant 3000 pozwala korzystać z dwóch procesorów Pentium II 300 MHz i dwukrotnie większej niż w ProLiant 1600 powierzchni dyskowej. Jest to obecnie model, oferujący najwięcej możliwości spośród urządzeń dla departamentów, który jest porównywany z HP NetServer LH Pro i Dell PowerEdge 4200.

Zarówno ProLiant 3000, jak i 1600 sprzedawane są także w specjalnych wersjach przygotowanych do montażu w szafach przemysłowych.

Najsłabszym pod względem wydajności, lecz najtańszym spośród nowych produktów, jest ProLiant 1200, przeznaczony do obsługi grup roboczych. Wyposażony jest w procesor Pentium II 233 MHz, pamięć z możliwością rozbudowy do 512 MB oraz dyski o maksymalnej pojemności 54,6 GB. Jest to jedyny nowy serwer, który nie jest dostarczany w wersji rack.

Compaq przedstawił także strategię dotyczącą wprowadzenia na rynek swoich rozwiązań klastrowych, opracowanych wraz z Tandem Computers. W I kwartale przyszłego roku na rynku pojawią się dwie rodziny klastrów Compaqa: ProLiant Cluster/F-Series i ProLiant Cluster/S-Series. Różnić się one będą sposobem dostępu do wspólnej pamięci dyskowej. W przypadku F-Series serwery pracujące w ramach klastra połączone będą z dyskami za pośrednictwem magistrali Fibre Channel. Jest to autorskie rozwiązanie Compaqa.

Rozwiązanie S-Series, które jest wynikiem współpracy Compaqa z Tandemem, bazuje na technologii współdzielenia dysków za pośrednictwem magistrali SCSI. Jako pamięć dyskowa w tym przypadku mogą być wykorzystane, zarówno produkty Compaqa (Compaq ProLiant Storage System), jak i Tandema (system CR1000).

Mimo że nowe produkty klastrowe Compaqa przeznaczone są do pracy pod kontrolą systemu Windows NT, to firma zapewnia, iż równie efektywnie będą pracować także w środowisku SCO UnixWare i Novell IntranetWare. Odpowiednie niezbędne oprogramowanie umożliwiające konfigurację klastrów we wszystkich tych systemach ma być dostarczane wraz z pakietami Insight Manager oraz SmartStart, dołączanymi do każdego nowego serwera Compaqa.


TOP 200