Kolejny zielony standard

Nie tylko SPEC, ale również brytyjska organizacja BCS chce wprowadzić standardowe, obiektywne metody oceny zużycia energii przez serwery.

Nie tylko SPEC, ale również brytyjska organizacja BCS chce wprowadzić standardowe, obiektywne metody oceny zużycia energii przez serwery.

Międzynarodowa organizacja British Computer Society (BCS) ogłosiła, że opracowuje otwarty model umożliwiający ocenę serwerów pod kątem ich praktycznego zużycia energii. Ma to być narzędzie wspomagające menedżerów centrów danych w obiektywnej ocenie energochłonności wykorzystywanej lub planowanej infrastruktury IT. Jak mówi Liam Newcombe z BCS, specjalista z grupy zajmującej się badaniami centrów danych, wyniki już przeprowadzonych analiz wskazują, że istotne zwiększenie ich energooszczędności jest możliwe przy wykorzystaniu odpowiednich zmian w konfiguracji i lokalizacji elementów infrastruktury - systemów zasilania, chłodzenia i serwerów. W praktyce oznacza to konieczność dopasowania zasilania i chłodzenia do rzeczywistej liczby m.in. zainstalowanych procesorów i pojemności pamięci, a nie do nominalnych obciążeń podawanych przez producentów sprzętu.

Jako przykład Liam Newcombe podał moduły pamięci RAM, które nominalnie mają moc 20 W, ale są już producenci, którzy oferują moduły zużywające tylko 3 W. W przypadku serwera wyposażonego w 32 GB RAM daje to dużą oszczędność energii, której nie warto zmniejszać, instalując system chłodzenia dopasowany do nominalnego obciążenia. Problem polega jednak na tym, że analizy i obliczenia rzeczywistego zużycia mocy i określenia optymalnej konfiguracji systemu są trudne i pracochłonne. Nawet nominalne dane podawane przez producentów sprzętu mają bardzo różne formaty i trudno je porównywać. Jeśli ktoś zacznie analizować te informacje, to szybko przekona się, że ich liczba jest znacznie większa niż się wydaje, a prezentowane parametry mają często zupełnie różne znaczenie.

Dlatego też organizacja BCS podjęła się zadania opracowania standardowych formularzy do prezentacji danych w formacie XML i przekonania producentów serwerów, by stosowali go do podawania informacji o sprzęcie. Mają one wykorzystywać model niezależny, obiektywny, bezpłatny i dostępny jako open source. BCS zamierza już wkrótce opublikować go na swojej stronie. Na razie organizacja uzyskała wsparcie ze strony Della i Suna, ale Liam Newcombe jest przekonany, że pozostali liczący się producenci serwerów również zaakceptują tę ideę. Jest to kolejna inicjatywa wprowadzenia standardowych metod oceny zużycia energii przez sprzęt komputerowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200