Kolejny w kolekcji

Dostęp do rachunku przez Internet udostępnił Fortis Bank. Podobną usługę zaoferuje także handlobank.

Dostęp do rachunku przez Internet udostępnił Fortis Bank. Podobną usługę zaoferuje także handlobank.

Dostęp do rachunków przez Internet zapowiedział kolejny, dziewiąty już polski bank. Handlobank - dział detaliczny Banku Handlowego w Warszawie SA - zaoferuje usługę bankowości internetowej handlonet w I kwartale tego roku. Jak zapewniają przedstawiciele banku, dotychczasowi klienci nie będą musieli zakładać oddzielnych kont, aby z niej korzystać.

Moje pieniądze

"Internet traktujemy jako kolejny kanał dystrybucji usług bankowych. Klient będzie mógł przyjść do oddziału, skorzystać z usług Telecentrum lub przeprowadzić operacje za pośrednictwem serwisu online" - mówi Maciej Łebkowski, dyrektor handlobanku.

Zakres usług dostępnych przez sieć ma być taki sam jak ten, dostępny przez Telecentrum. "Zaoferujemy również możliwość przeniesienia danych o rachunku do programów finansowych - Microsoft Money i Quicken" - zapewnia Maciej Łebkowski. Oba pakiety są przeznaczone do zarządzania "domowymi finansami".

Pod okiem neuronów

Bezpieczeństwo i poufność danych ma zapewniać mechanizm szyfrowania DES, wykorzystujący klucz 128-bitowy. Handlobank zamierza także zastosować zaawansowane rozwiązania oparte na sieciach neuronowych do monitorowania ruchu na serwerze handlobanku, zachowań użytkowników i przebiegu transakcji. Bank zdecydował się nawet na wynajęcie grupy hakerów, których zadaniem jest uodpornienie systemu na potencjalne ataki.

Handlobank ma dzisiaj ok. 60 tys. klientów. Do końca 2000 r. ich liczba ma się zwiększyć do 200 tys. W najbliższym czasie pojawią się nowe produkty: zlecenie bankowi dokonywania stałych opłat, pakiet inwestora i karty VISA Electron i VISA Classic.

Czwarty w szeregu

W ubiegłym tygodniu usługi bankowości internetowej - Pl@net - uruchomił Fortis Bank (dawniej Pierwszy Polsko-Amerykański Bank w Krakowie). Usługa jest przeznaczona dla klientów indywidualnych i małych firm. O projekcie tym pisaliśmy w CW nr 10/99.

W celu zabezpieczenia poufności transakcji - oprócz standardowego hasła - Pl@net wykorzystuje protokół SSL, technologię kluczy publicznych i cyfrowe certyfikaty. System bankowości internetowej oparto na systemie CL@nd ComputerLand SA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200