Kolejny upgrade AutoCAD

Nowa wersja pakietu, która wkrótce pojawi się na rynku, będzie zawierać inteligentne obiekty.

Nowa wersja pakietu, która wkrótce pojawi się na rynku, będzie zawierać inteligentne obiekty.

Można oczekiwać, że w II kwartale br. wprowadzi na rynek kolejną wersję flagowego produktu, jakim jest pakiet AutoCAD.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, nowy AutoCAD będzie pracować na bazie technologii obiektowej i dysponować zestawem zachowujących się "inteligentnie" obiektów, które rozpoznają automatycznie relacje między poszczególnymi elementami projektowanej aplikacji. Przykładowo, obiekt reprezentujący drzwi będzie automatycznie zmieniać kształt zależnie od tego, jak zmienia się ściana, w którą je wstawiono.

Nowa wersja AutCAD to pierwszy upgrade pakietu od czasu, gdy AutoDesk zdecydował się na reorganizację i zatrudnienie niezależnie działających grup, które zajmują się różnymi systemami: inżynierskimi (projekty architektoniczne), pakietami rodziny GIS (Geografic Information System) i innymi programami klasy CAD. Reorganizacja ta miała usprawnić proces projektowania nowych produktów, wprowadzania ich na rynek oraz promowania.

Nowa strategia firmy powinna lepiej dostosować produkty rodziny AutoCAD do odmiennych wymagań poszczególnych sektorów przemysłu. Na bazie jednej technologii Autodesk będzie tworzyć różnego rodzaju aplikacje projektowane z myślą o konkretnych zastosowaniach. Jednocześnie, programy te będą mogły współdzielić bazy danych i zasoby systemu informatycznego.

Ostatni pełny upgrade pakietu - AutoCAD R13 - pojawił się na rynku w listopadzie 1994 r. AutoDesk udostępnił od tego czasu cztery poprawki usprawniające pracę programu. Nowy AutoCAD w wersji beta jest już testowany przez grupę użytkowników.

AutoDesk, który wprowadził na rynek swoją pierwszą aplikację klasy GIS (systemy informacji geograficznej) w ub.r., zapowiada, że jeszcze tej wiosny zaprezentuje pierwszy pakiet tej klasy, nie bazujący na technologii AutoCAD. Będzie to AutoDesk World - pakiet do przetwarzania i graficznego prezentowania danych geograficznych i kartograficznych. Podobnego rodzaju aplikacja, AutoCAD Map towarzyszy wersji AutoCAD R13. Jest to produkt klasy GIS, który pomaga użytkownikom budować, przeglądać i prowadzić dystrybucję danych przestrzennych.

AutoDesk World nie zawiera kodu używanego przez AutoCAD. Narzędzie pozwala analizować dane przestrzenne, budować figury trójwymiarowe oraz integrować informacje udostępniane przez aplikacje klasy GIS, np. moduł MapGuide - program typu plug-in oferowany przez Netscape.


TOP 200