Kolejny rekord komórek w tym roku

Dobre wyniki sprzedaży w III kw. oraz spodziewane dalsze wzrosty w najbardziej gorącym okresie przedświątecznych zakupów, skłoniły analityków Gartnera do podniesienia rocznej prognozy sprzedaży komórek do poziomu 810 mln sztuk.

W trzecim kwartale Nokia zwiększyła udział do 32,6 proc. Udział Motoroli, wicelidera rynku wyniósł 18,7 proc. Numer trzy - Samsung - kontroluje 12,5 proc. Rok wcześniej to Samsung wyprzedzał Motorolę. Wówczas udział spółek wynosił odpowiednio 13,7 oraz 13,5 proc. W trzecim kwartale producenci telefonów komórkowych sprzedali 205,4 mln słuchawek - o 22 proc. więcej niż rok temu.

Na rynek Europy Zachodniej, gdzie dominuje trend wymiany starszych modeli na nowsze, trafiło 40 mln telefonów. Podobny poziom dostaw Gartner notuje w regionie EMEA, gdzie sięgnęły one 39,7 mln sztuk, co stanowi wzrost o 40 proc. Jak podaje firma analityczna, najdynamiczniej rosła sprzedaż w Nigerii, Polsce, Rosji, RPA, Turcji oraz na Ukrainie.

Najwięcej telefonów (52,2 mln szt - wzrost o 47 proc.) trafiło w podsumowanym kwartale do krajów azjatyckich, przede wszystkim na teren Chin i Indii. W Japonii producenci sprzedali 11,3 mln komórek.

Dostawy telefonów komórkowych w USA sięgnęły 36,3 mln sztuk. W Stanach Zjednoczonych jest coraz mniej pierwszych użytkowników, zdecydowaną większość stanowią abonenci korzystający z możliwości zachowania numeru przy zmiane operaotra - poszukując w ten sposób lepszej oferty. W Ameryce Łacińskiej największym rynkiem jest Brazylia, gdzie trafia ponad jedna trzecia sprzedawnych słuchawek. Ogółem na kontynencie sprzedaż sięgnęła 26,1 mln, co stanowi wzrost o 46 proc.

Najnowsza prognoza Gartnera zakłada, że roczna sprzedaż telefonów komórkowych sięgnie poziomu 810-820 mln urządzeń. Firma analityczna zwraca uwagę, że terminale 3G cieszą się nadal bardzo umiarkowanym zainteresowaniem klientów. Wcześniejsze prognozy zakładały, że na rynek trafi 780 mln sztuk.

Na temat rynku komórkowego w naszym regionie pisaliśmy w artykule 250 milionów telefonów w regionie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200