Kolejny problem z ostatnia poprawką dla Windows 10 i Windows 11

Piętrzą się problemy z aktualizacją KB5012170. Stają się one coraz poważniejsze.

Microsoft wprowadziło ostatnio na rynek wadliwą aktualizację o numerze kompilacji KB5012170, która powoduje problemy z działaniem wybranych komputerów pracujących pod kontrolą Windowsa 11. Niestety okazuje się, że to nie koniec problemów. Do sieci trafiły nowe informacje o kolejnych usterkach, które wywołuje instalacja najnowszej aktualizacji.

Ostatnia aktualizacja Windowsa powoduje problemy z działaniem BitLockera

Źródło: Microsoft.com

Ostatnia aktualizacja Windowsa powoduje problemy z działaniem BitLockera

Źródło: Microsoft.com

Użytkownicy, którym udało się zainstalować najnowsza łatkę donoszą, że wybrane komputery nie są w stanie uruchomić się ponownie po aktualizacji poprawki.

Zobacz również:

  • Windows 11 24H2 wchodzi do fazy Release Preview. Nowe tła HDR, Sudo, 7z i inne funkcje
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?
  • Najnowsza aktualizacja Windows wpływa na działanie VPN

Wiele osób informuje o pojawieniu się ekranu odzyskiwania kluczy funkcji BitLocker. Wśród problemów zidentyfikowano również znaczenie wolniejszy rozruch systemu, niż przed instalacją łatki KB5012170. Problemy dotyczą systemów operacyjnych Windows 10, Windows 11 oraz Windows Server 2022, Windows Server 2019, Windows Server 2016 i Windows Server 2012.

Microsoft w dalszym ciągu nie potwierdził licznych problemów z koniecznością odzyskiwania kluczy aukcji BitLocker. Przejście przez ten ekran wymaga użycia klucza odzyskiwania, a nie jest to łatwo dostępny element. Do momentu wprowadzenia poprawnego klucza, co często wiąże się z koniecznością kontaktu z pomocą techniczną organizacji, komputer pozostaje bezużyteczny.

Na oficjalnym forum wsparcia Microsoft rośnie liczba wpisów niezadowolonych użytkowników. Raporty o problemach z łatką KB5012170 znajdziemy również na Twitterze czy Reddicie.

Część użytkowników z konfiguracjami z wieloma dyskami informuje również o zmianie ustawień firmware z RAID na AHCI, co może powodować problemy z wydajnością oraz rozruchem systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200