Kolejny kraj dołączył do sankcji nałożonych na Chiny

Japonia zdecydowała się dołączyć do sankcji nałożonych na Chiny, zabraniających sprzedawania firmom funkcjonującym w tym kraju urządzeń używanych do produkcji układów scalonych najnowszej generacji.

Grafika: Jack-Moreh/freerangestock

Japonia dołącza tym samym do krajów, które wysłuchały próśb administracji amerykańskiej twierdzącej, że Chiny należy odciąć od nowoczesnych technologii, tak aby nie mogły produkować procesorów najnowszej generacji. Ograniczenia eksportowe dotyczą ponad dwudziestu różnego rodzaju urządzeń służących do produkcji chipów.

W Japonii znajduje się wiele liczących się na świecie firm (takich jak Nikon Corporation czy Tokyo Electron), które produkują urządzenia używane do produkcji półprzewodników. Wszystkie nie będą teraz mogły sprzedawać takich urządzeń Chinom, chyba że uzyskają na to od rządu specjalne zezwolenie, co po przyjęciu tego rozporządzenia jest mało prawdopodobne, a właściwie niemożliwe.

Zobacz również:

  • Comarch – niezawodna dywersyfikacja
  • Tak chińskie firmy produkujące chipy radzą sobie z amerykańskimi sankcjami
  • Ten robot może usiąść za kółkiem samochodu i kierować nim

Jak zapewnia rząd Japonii, głównym powodem ograniczeń eksportowych jest chęć powstrzymania transferu technologii do celów wojskowych. Analitycy podkreślają, że jest to wielka wygrana Stanów Zjednoczonych, które w październiku 2022 roku przyjęły prawo zakazujące sprzedawania Chin elektroniki i urządzeń używanych do jej produkcji. Na początku tego roku kolejnym krajem, który posłuchał wezwania rządu USA, stały się Niderlandy. Rozmowy na ten temat rządów obu krajów trwały od kilku miesięcy i zakończyły się powodzeniem.

Po tym jak Holandia i Japonia zgodziły się dołączyć do USA w ich wysiłkach na rzecz ograniczenia zdolności Chin do opracowywania zaawansowanych układów scalonych, chińskie firmy wytwarzające takie układy mogą mieć poważne problemy. Chodzi tu szczególnie o urządzenia wytwarzające układy scalone z użyciem ię, że zgodziły się w styczniu na ograniczenie eksportu sprzętu zdolnego do produkcji czipów poniżej 14 nanometrów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200