Kolejny gigant zwalnia pracowników. Tym razem IBM

IBM redukuje 3900 miejsc pracy. Przyczyną nieosiągnięcie rocznego celu finansowego

IBM ogłosiło 26 stycznia, że w ramach wyprzedaży aktywów pożegna się z 3,9 tysiąca swoich pracowników. To ok. 1,5% załogi. Mimo wyższych od oczekiwań przychodów w ostatnim kwartale ub. r., korporacja nie osiągnęła rocznego celu finansowego.

Zwolnienia, związane z wydzieleniem działalności Kyndryl i części jednostki AI Watson Health, spowodują obciążenie w wysokości 300 mln USD w okresie od stycznia do marca. Dyrektor finansowy James Kavanaugh powiedział agencji Reutera, że firma nadal jest „zaangażowana w zatrudnianie pracowników do badań i rozwoju ukierunkowanych na klienta”. Wcześniej potwierdził zwolnienia w wywiadzie dla „Bloomberga”.

Zobacz również:

  • HPE rozwija europejskie centrum R&D

Przepływy pieniężne IBM w 2022 roku wyniosły 9,3 mld dolarów, czyli poniżej zakładanego poziomu 10 mld dolarów, ze względu na wyższe niż oczekiwano zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. IBM prognozuje obecnie roczny wzrost przychodów w okolicach 5% w ujęciu stałym, ponieważ napędzany pandemią popyt na cyfryzację przedsiębiorstw ustąpił miejsca ostrożnym wydatkom klientów w obliczu rosnących obaw przed recesją. W 2022 roku IBM odnotował najwyższy od dekady wzrost przychodów o 5,5%w 2021 było to 3,9%, w 2020 spadek o 4,6%, w 2011 miał 7% wzrostu, tak same, niewielkie, ale jednak spadki). Wyjść na prostą po latach strat dało się dzięki skoncentrowaniu strategii firmy na chmurze hybrydowej. Wzrost oprogramowania i konsultingu IBM spowolnił w czwartym kwartale 2022, ale sytuację ratowały wydatki na chmurę – w 2022 podpisano umowy z podpisanymi ustanowienie usług z partnerami takimi jak AWS i Microsoft Azure. Przychody IBM z chmury hybrydowej wzrosły o 2% w ostatnim kwartale.

Jak można się było spodziewać, notowania akcji IBM spadły po tej zapowiedzi, jak dotąd o 2%. Może to oznaczać, że prawdziwe są przypuszczenia analityków, że przyczyną ostatniej lawiny zwolnień w korporacjach technologicznych są oczekiwania inwestorów, a nie spodziewany kryzys gospodarczy.

Źródło: Bloomberg, Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200