Kolejny amerykański start-up błyskawicznie pozyskał finansowanie na budowę komputera kwantowego

Jak podała agencja Reuters, QuEra Computing – start-up założony przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Massachusetts Institute of Technology (MIT) w celu produkcji komputerów kwantowych zebrał zebrał 17 mln USD od inwestorów, w tym japońskiego giganta e-commerce Rakuten Inc.

Kolejny amerykański start-up błyskawicznie pozyskał finansowanie na budowę komputera kwantowego

Pixabay

Podczas gdy istnieją różne technologie tworzenia tzw. bitów kwantowych lub kubitów, w których zachodzą obliczenia, kuubity QuEra wykorzystują neutralne atomy w komorze próżniowej i używają laserów do ich chłodzenia i kontrolowania. „W 2015 roku mieliśmy puste laboratorium, zaś w 2017 byliśmy już na etapie, w którym mogliśmy kontrolować 51 z tych neutralnych atomów kubitów", powiedział Reutersowi Alex Keesling, QuEra CEO i współwynalazca technologii. Dodał, że technologia ta jest łatwa do skalowania i że QuEra będzie miała 1000-kubitowy komputer w ciągu dwóch lat. Dziś ma maszynę 256-kubitową.

QuEra zamierza udostępnić swoją maszynę w chmurze do trzeciego kwartału 2022.

Naukowcy mają nadzieję, że komputery kwantowe mogą działać miliony razy szybciej niż dzisiejsze zaawansowane superkomputery, potencjalnie umożliwiając takie zadania jak mapowanie złożonych struktur molekularnych i reakcji chemicznych do zwiększenia mocy sztucznej inteligencji.

Zobacz również:

  • 2024 – czego spodziewać się od technologii?
  • NASK przetestuje nową polską technologię kwantową

Błyskawiczne pozyskanie funduszy przez nowego producenta potwierdza, że finansowanie rodzącej się technologii jest w rozkwicie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200