Kolejne terminy

ZUS podpisał z Prokom Software aneks do umowy na wykonanie KSI ZUS.

ZUS podpisał z Prokom Software aneks do umowy na wykonanie KSI ZUS.

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformowali jedynie lakonicznie, że "KSI ZUS zostanie uruchomiony w pełni, w zakresie niezbędnym do funkcjonowania reformy do końca 2000 r." Wartość kontraktu z gdyńską firmą nie zmieniła się - zapewniają.

Po raz kolejny zmienił się jednak harmonogram wdrożenia systemu. Jak twierdzą przedstawiciele ZUS, "w celu dostosowania zakresu funkcjonalnego KSI ZUS do programu naprawczego Zakładu", a jak twierdzą przedstawiciele Prokomu, "w celu dostosowania do wymagań wprowadzanych zmianami aktów prawnych".

Do końca tego roku na bieżąco mają być prowadzone rozliczenia z Kasami Chorych i Otwarty- mi Funduszami Emerytalnymi. "Wciąż mamy zaległości wynikające z tego, że część napływających dokumentów nie jest identyfikowana" - mówi Anna Warchoł, rzecznik ZUS. "Wyeliminowanie błędów wymaga przekonania banków, OFE i płatników do nadsyłania dokumentów korygujących. System ma w tej chwili wystarczające możliwości, aby przetwarzać również te dokumenty" - mówią przedstawiciele ZUS.

Przed końcem 2000 r. ma być również możliwa systematyczna kontrola płatników. "Teraz taka kontrola jest dokonywana, ale niesystematycznie. Wykorzystujemy do niej stary system ARS" - mówi Anna Warchoł.

Od kilku tygodni fragmenty nowego systemu przenoszone są na komputer mainframe. Przeniesienie całego KSI ZUS umożliwi ewidencjonowanie nie całych dokumentów ubezpieczeniowych, ale rozbicie ich na serię zapisów księgowych, z których łatwiej będzie tworzyć raporty i zestawienia.


TOP 200