Kolejne przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych do 31 maja 2023 r.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania. Na terenie Polski nadal obowiązują CHARLIE-CRP oraz BRAVO. Dziś rano nie działał rządowy portal podatki.gov.pl. Według radia RMF FM był to skutek cyberataku rosyjskich hakerów.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 31 maja br. obowiązywanie stopni alarmowych:

• trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 18 z 24 lutego 2023 roku;

• drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 19 z 24 lutego 2023;

• drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 20 z 24 lutego 2023 roku.

Kolejne przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych do 31 maja 2023 r.
Kolejne przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych do 31 maja 2023 r.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

CHARLIE-CRP jest trzecim, z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

Dzisiaj rano nie działał rządowy portal podatki.gov.pl. Ministerstwo Finansów twierdzi, że dane podatników nie zostały wykradzione i są bezpieczne. Według radia RMF FM był to skutek cyberataku rosyjskich hakerów.

Kolejne przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych do 31 maja 2023 r.

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa RP

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200