Kolejne protesty przeciwko .NET

Konkurenci Microsoftu twierdzą, że dzięki Windows XP i inicjatywie .NET, gigant z Redmond jeszcze bardziej zmonopolizuje rynek oprogramowania i usług sieciowych.

Spory prawne, w których głównym bohaterem jest Microsoft, stały się już stałym elementem rynku informatycznego. Waszyngtońska organizacja ProComp, zajmująca się promocją konkurencyjności w dziedzinie technologii IT, utrzymuje, że wprowadzenie na rynek Windows XP oraz usług .NET przyczyni się do jeszcze większego zmonopolizowania rynku przez Microsoft. ProComp twierdzi, iż technologia .NET przekształci Internet w jedno wielkie miejsce subskrypcji usług Microsoftu.

Powodem kolejnych protestów ze strony organizacji są plany Microsoftu zmierzające do przekształcenia kilku usług sieciowych, m.in. instant messaging w usługi pełnopłatne dostepne w ramach inicjatywy .NET.

Zobacz również:

"Kiedy ludzie zaczną używać Windows XP, będą automatycznie korzystać z jednej przeglądarki, jednego klienta poczty elektronicznej i jednego programu do usług instant messaging. Biorąc pod uwagę pozycję rynkową systemów Windows, inne firmy będą miały małe szanse wypromowania konkurencyjnego rozwiązania, które mogłoby zastąpić chociażby któryś ze składników Windows XP" - twierdzą przedstawiciele ProComp.

ProComp od pewnego czasu stara się stworzyć lobby przeciwne usługom .NET wśród przedstawicieli branży informatycznej, amerykańskich senatorów i prawników. Jednym z członków ProComp jest Sun Microsystems.


TOP 200