Kolejne podwyżki cen streamingu w Europie

Francja wprowadza podatek streamingowy, na co największy gigant z tej branży reaguje podwyżkami.

Od wielu lat trwa debata publiczna o serwisach streamingowych w kontekście generowania gigantycznych zysków przy jednocześnie małej marży udostępnianej dla twórców, których treść generuje ogromne zyski dla właścicieli platform streamingowych.

Aplikacja Spotify na iOS
Źródło: apple.com

Aplikacja Spotify na iOS

Źródło: apple.com

Spotify - największa usługa strumieniowego przesyłania muzyki przekazało, że francuscy użytkownicy usługi będą musieli wkrótce zapłacić więcej za dostęp do płatnych planów w związku z nową opłatą stramingową, która dotknie rozwiązania takie jak Deezer, Apple Music czy YouTube Music.

Zobacz również:

  • Spotify zapowiada znowu podwyżki
  • Ponad pół miliona kont Roku w niebezpieczeństwie po ataku

Od stycznia 2024 roku we Francji obowiązuje dodatkowy podatek, który ma na celu pomóc początkującym muzykom i całemu francuskiemu sektorowi muzycznemu.

Jak dotąd Spotify jest jedyną z największych usług strumieniowego przesyłania muzyki, która obiecuje podwyżkę cen, ale aktualnie brakuje szczegółów. Biorąc jednak pod uwagę ton dotychczasowej komunikacji, wydaje się bardzo mało prawdopodobne, że mówimy o niewielkiej podwyżce. Zgodnie z postem na blogu Spotify, nowa opłata w wysokości 1,2% to "ogromna kwota", której Spotify nie chce pokryć z własnej kieszeni.

W ramach odpowiedzi na nowy podatek Spotify zaprzestało jakiegokolwiek sponsorowania francuskich festiwali muzycznych oraz zauważalnie zmniejszyło środki przeznaczane na marketing artystów z Francji.

Francja szacuje przychód w wysokości 15 milionów Euro rocznie w związku z wdrożeniem nowego podatku. Najwięcej pieniędzy zapłaci Spotify - jako największa i najpopularniejsza we Francji usługa strumieniowego przesyłania muzyki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200