Kolejne firmy zapowiadają smartfony obsługujące komunikację satelitarną

Qualcomm nawiązał współpracę z kolejnymi firmami przygotowującymi się do wprowadzenia na rynek smartfonów wyposażonych w jego układ, dzięki któremu będą w stanie obsługiwać komunikację satelitarną. Są to Honor, Motorola, Oppo, Xiaomi i Vivo.

Grafika: Jose Luis Stephens/Adobe Stock

Jednak dotychczas żadna z tych firm nie ujawniła, kiedy to nastąpi i jakie produkowane przez nie smartfony będą obsługiwać nową technologię o nazwie Snapdragon Satellite, która została opracowana we współpracy z firmą Iridium. Korzystające z niej smartfony mogą przesyłać w obie strony wiadomości tekstowe, wysyłają wtedy np. wiadomości SOS za pośrednictwem globalnej konstelacji satelitów LEO.

Prekursorem rozwiązania tego typu była w zeszłym roku firma Apple, która wprowadził je do smartfonów iPhone 14, oferując taką możliwość najpierw użytkownikom w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a później we Francji, Niemczech, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Smartfony iPhone 14 obsługują wiadomości SOS, korzystając z usług sieci satelitarnej Globestar. Do firm pracujących nad taką technologią dołączyły w zeszłym tygodniu Samsung oraz tajwański producent chipów MediaTek.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania

Można się więc spodziewać, że już za kilka miesięcy na rynek trafi wiele smartfonów tego typu i technologia ta stanie się wtedy właściwie standardem, dzięki któremu wiadomości tekstowe będzie można wysyłać i odbierać w każdym miejscu na świecie niezależnie od tego, czy mamy w nim dostęp do sieci komórkowej lub internetu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200