Kolejne Itanium szybciej obsłużą 32-bitowe aplikacje

Intel, prawdopodobnie w odpowiedzi na poczynania firmy AMD (procesor Opteron pracujący w trybie 32/64-bitowym), poinformował, że zamierza wprowadzić do kolejnych wersji procesora Itanium szereg usprawnień, tak aby uruchamiane na nich 32-bitowe aplikacje pracowały szybciej. Producent przygotowuj też plan, który pozwoli łatwiej migrować na 64-bitową platformę.

Intel, który wprowadził na rynek swój pierwszy procesor Itanium w 2002 roku, doszedł do wniosku, że 32-aplikacje pracują znacznie wolniej na 64-bitowych procesorach Itanium niż na tradycyjnych 32-bitowych. Chcąc to zmienić, firma pracuje intensywnie nad nową technologią, nadając jej nazwę kodową "btrans" (nazwa oficjalna - IA-32 Execution Layer). Prace nad technologią „btrans” zostaną zakończone pod koniec br.

Technologia IA-32 Execution Layer zostanie wprowadzona do kolejnych procesorów linii Itanium, noszących nazwy kodowe Madison i Deerfield. Procesor Madison jest produkowany przy użyciu technologii 0,13 mikrona i jest oczywiście szybszy niż poprzednia wersja Itanium. Madison jest wyposażony w bufor trzeciego poziomu (L3) o pojemności 6 MB. Dla porównania, Itanium 2 dysponuje buforem L3 o pojemności 3 MB. Procesor Deerfield różni się głównie tym od Madison, że dysponuje mniejszym buforem L3.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage

Koncepcja technologii „btrans” sprowadza się do tego, że 32-bitowy kod aplikacji jest translowany w ramach systemu operacyjnego na kod 64-bitowy. Źródła zbliżone do Intela informują, że po wdrożeniu do procesora Itanium technologii „btrans”, aplikacje 32-bitowe pracują dwa razy szybciej niż wtedy, gdy korzystają z usług klasycznego procesora Itanium. Testy porównawcze wykazują, że po uruchomieniu 32-bitowej aplikacji, procesor Itanium 2 taktowany zegarem 1,5 GHz, wspierający technologię „btrans”, obsługuje taką aplikację równie szybko jak procesor Xeon MP taktowany takim samym zegarem.

Technologię „btrans” zamierzają wesprzeć takie produkty (Linux) jak Red Hat i SuSE. Takie same zamiary ma firma Microsoft, który wprowadzi prawdopodobnie stosowny kod emulacji do swojego systemu operacyjnego Windows 2003 Server. Technologią IA-32 Execution Layer jest też zainteresowany Hewlett-Packard.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200