Kolejna pula patentów IBM w rękach Google

Z końcem 2011 roku koncern Google odkupił od IBM ok. 200 patentów obejmujących m.in. rozwiązania związane z obsługą poczty elektronicznej, systemów mobilnych, baz danych, a także rozwiązań wykorzystywanych w handlu internetowym. Ogółem w zeszłym roku Google nabył ponad 2,2 tys. patentów należących wcześniej do koncernu IBM.

Z ujawnionych informacji wynika, że w ostatnich dniach ubiegłego roku IBM przekazał firmie Google prawa do ponad 200 patentów technologicznych. Obejmują one m.in. technologie związane z obsługą poczty elektronicznej, rozwiązania wykorzystywane w komunikatorach tekstowych, mechanizmy stosowane w systemach tworzenia kopii zapasowych i technologie bazodanowe. Koncern Google odkupił od IBM również prawa do patentów związanych z branżą e-commerce, a także sektorem reklamy internetowej oraz rozwiązaniami z zakresu mobilnego dostępu do Internetu. Łącznie, w ubiegłym roku Google kupił od firmy IBM ponad 2,2 tys. patentów technologicznych. Przedstawiciele Google nie ujawniają w jaki sposób firma zamierza wykorzystać patenty przejęte od koncernu IBM. Nie ujawniono również wartości transakcji. Można jednak spodziewać się, że Google zamierza wykorzystać patenty IBM przede wszystkim do ochrony własnych rozwiązań - m.in. systemu Android - przed potencjalnymi roszczeniami ze strony konkurentów.

Bezprawne wykorzystywanie licznych rozwiązań technicznych w środowisku Android zarzucają władzom Google m.in. przedstawiciele firm takich jak Apple, Microsoft i Oracle. W grudniu zeszłego roku dołączył do nich również brytyjski operator telekomunikacyjny. Zdaniem przedstawicieli British Telecom środowisko operacyjne Android oraz niektóre usługi internetowe Google wykorzystują chronione prawnie technologie związane m.in. z obsługą sieci telekomunikacyjnych oraz funkcjami lokalizacyjnymi.

Zobacz również:

  • Korzystając z tej usługi, wyszukiwarka Google Search będzie pracować wydajniej
  • IBM wprowadził do oferty usługę, która integruje jej systemy mainframe z chmurą

Przedstawiciele kierownictwa Google nie ukrywają, że ochrona własnych produktów przed podobnymi zarzutami była również jednym z głównych powodów przemawiających za przejęciem spółki Motorola Mobility. Na mocy zawartego w listopadzie 2011 roku porozumienia Google przejmie wydzieloną wcześniej z koncernu Motorola spółkę wyspecjalizowaną w rozwiązaniach mobilnych za ok. 12,5 mld USD. Kupując firmę Motorola Mobility koncern Google przejmie ponad 24 tys. patentów obejmujących m.in. liczne technologie wykorzystywane w urządzeniach przenośnych i dedykowanych im aplikacjach. Transakcja zostanie sfinalizowana najprawdopodobniej w pierwszym kwartale br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200