Kolejna amerykańska firma zgłasza chęć zakupu TikToka

Jak donosi Financial Times, Oracle włączył się do wyścigu o przejęcie aplikacji TikTok i prowadzi rozmowy z firmą ByteDance (która jest jej właścicielem) w sprawie zakupu tej części tego biznesu, który oferuje świadczone przez nią usługi w takich krajach, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia.

TikTok

Dobrze poinformowane źródła informują, Oracle chce sfinansować taką operację na spółkę z kilkoma dużymi amerykańskimi firmami inwestycyjnymi, takimi jak General Atlantic i Sequoia Capital. Nie jest to wybór przypadkowy, gdyż oba te inwestycyjne fundusze posiadają już udziały w biznesie TikTok.

Jak wiadomo sprawa nabrała tempa w momencie, w którym Trump zapowiedział iż nie dopuści do tego, aby chińska aplikacja TikTok świadczyła swe usługi amerykańskim firmom i użytkownikom. Zasugerował jednocześnie, że aplikacja mogłaby dalej funkcjonować na amerykańskim rynku tylko wtedy, gdyby przeszła w ręce rodzimego biznesu.

Zobacz również:

  • Masowe zwolnienia w gamingu. W tym roku pracę straciło już 10 100 osób. W całym 2023 r. było to 10 500
  • SoftBank chce kupić kolejną brytyjską firmę projektującą układy scalone

Trump podjął taką decyzję twierdząc, że chiński rząd może wywierać presję na firmę ByteDance, aby używała ona aplikacji TikTok do szpiegowania Amerykanów lub przynajmniej cenzurowania rozpowszechnianych przez nią treści politycznych. Od słów przeszedł nawet do czynów wydając w ostatnim czasie rozporządzenie, które zakazuje amerykańskim firmom prowadzenia interesów z firmą ByteDance, a tym samym używania aplikacji TikTok do prowadzenia operacji biznesowych.

W tym momencie do akcji wkroczyło kilka amerykańskich gigantów technologicznych (w tym Microsoft i Twitter), które wyraziły chęć przejęcia tej części biznesu TikTok, która obsługuje rynek Stanów Zjednoczonych. Jest to chyba łakomy kąsek, skoro do gry włączył się taki potentat jak Oracle.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200