Kogo potrzebują pracodawcy

Zdaniem przedstawicieli firm trendy w zatrudnieniu specjalistów IT są związane bezpośrednio z rozwojem technologii.

Ponieważ coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania mobilne oraz związane z tzw. chmurą obliczeniową, w najbliższym czasie można się spodziewać zapotrzebowania na pracowników, do których zadań będzie należało tworzenie produktów na systemy operacyjne takie jak Android oraz iOS i dostosowywanie już istniejących rozwiązań do tych właśnie platform. Chodzi przy tym m.in. o osoby odpowiedzialne za projekty „cross platform”, wykorzystujące różne technologie, w tym mobilne. Przykładem jest projekt rozwoju nowego silnika nawigacyjnego – NavKit. Podobnie będzie w przypadku cloud computingu, który jest coraz powszechniej wykorzystywany zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne.

Wyzwania pokolenia C

Irmina German, Specjalista ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Qumak S.A.

Kogo potrzebują pracodawcy

Irmina German, Specjalista ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Qumak S.A.

Większość rekrutacji w branży IT związana jest z rozwojem oprogramowania – w szczególności poszukiwani są developerzy zajmujący się technologiami mobilnymi. Trendy na rynku zatrudnienia będą podyktowane również wejściem na rynek pracy pokolenia, które coraz częściej nazywane jest pokoleniem C (connected). Ta grupa, dla której stały dostęp do sieci jest czymś naturalnym, oczekuje umożliwienia pracy zdalnej.

Wraz ze wzrostem rynku pracy programistów, rośnie również zapotrzebowanie na specjalistów dbających o jakość wytwarzanego oprogramowania i testy.

Poszukiwani specjaliści

Jakub Mazur, Senior Account Manager – IT Contracting w Hays Poland

Obecnie nasi klienci poszukują pełnego spektrum specjalistów. Najczęściej są to developerzy front-end’owi i back-end’owi, specjaliści od baz danych, testerzy, project managerowie, specjaliści od SAP, managerowie oraz wiele innych stanowisk. Nasi klienci poszukują głównie osób z co najmniej z kilkuletnim doświadczeniem, dobrą znajomością przynajmniej jednego języka obcego, wiedzy poświadczonej certyfikatami oraz umiejętnością pracy w zespole. Dużą wagę przywiązują także do umiejętności miękkich oraz doświadczenia w projektach międzynarodowych.

Artykuł został opublikowany w raporcie specjalnym Computerworld "Pracodawcy IT". Jego pełną wersję można bezpłatnie pobrać tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200