Kod źródłowy WWW sprzedany

Dom aukcyjny Sotheby’s wystawił na sprzedaż stworzony na początku lat dziewięćdziesiątych kod źródłowy sieci WWW, który po krótkiej licytacji został sprzedany. Nabywca stał się właścicielem potwierdzającego autentyczność zakupionego kodu, unikatowego, cyfrowego tokenu NFT (z ang. non-fungible token), płacąc za niego w bitcoinach.

WWW

Mający obecnie 65 lat Tim Berners-Lee (brytyjski fizyk i programista, twórca oprogramowania World Wide Web) sprzedał wersję NFT swojego kodu za 5,4 mln USD. Stworzony przez blockchain certyfikat jest używany do potwierdzania autentyczności cyfrowego zasobu, w tym przypadku konkretnego kodu źródłowego oprogramowania zarządzającego siecią WWW.

Sprzedany cyfrowy zasób zawiera oryginalne archiwum zawierające pliki razem z towarzyszącymi im znacznikami czasu. Kod składający się z blisko 10. tys. wierszy powstał na przełomie lat 1990/1991 i zawiera implementacje trzech języków i protokołów HTML, HTTP i URI. W skład zasobu wchodzą też instrukcje, jak dla użytkowników internetu.

Zobacz również:

  • Yandex pod kontrolą Kremla
  • Orange kolejnym operatorem wyłączającym 3G w Polsce

Kodowi towarzyszy trwająca pół godziny animowana wizualizacja kodu oraz mające rozmiar 841 na 1189 mm zdjęcie kodu (plik SVG), które Berners-Lee stworzył przy użyciu języka programowania Python. Dodatkowo nabywca zasobu stał się właścicielem listu, w którym Berners-Lee opisuj proces projektowania sieci WWW.

Warto przypomnieć, że na początku tego roku dyrektor generalny i współzałożyciel Twittera (Jack Dorsey) wystawił na sprzedaż swój pierwszy tweet, za którego nabywca zapłacił 2,9 mln USD. Są to słowa "just setting up my twttr", mają również postać tokenu NFT, a nabywca uiścił opłatę w wirtualnej walucie Ethereum.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200