Kobiety w polskim IT zarabiają 75-91% tego, co mężczyźni

Kobiety w Polsce w skali całej gospodarki zarabiają o 15-20% mniej niż mężczyźni. Podobnie jest w IT, choć na najniższych stanowiskach różnica może sięgać nawet 25%.

Takie dane przedstawiła firma Sedlak & Sedlak, zajmująca się doradztwem HR, w opracowaniu zatytułowanym "Kobiety w IT – czy zarabiają tyle co mężczyźni?" Bazują one na wynikach przygotowywanego przez firmę co roku „Raportu płacowego dla branży IT”. Jego najnowsza edycja prezentuje informacje o zarobkach w 2018 r.

Z zestawienia jasno wynika, że w branży IT mamy do czynienia z tzw. luką płacową. Lukę tę podaje się procentach. Łatwo wtedy zorientować się, ile procent zarobków mężczyzn stanowią zarobki kobiet. Warto przy tym zauważyć, że samo obliczenie luki płacowej nie jest proste. Wynika to z faktu różnej struktury zatrudnienia mężczyzn oraz kobiet. Badanie przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak wyraża lukę jako różnicę w medianach płac kobiet i mężczyzn.

Zobacz również:

  • Gigant z branży gamingowej miał nadmiernie obciążać karty kredytowe graczy
  • Polska w czołówce państw, które odniosą największe korzyści z wdrażania technologii AI

Proste porównanie płac na tych samych stanowiskach w wielu przypadkach nie mówi całej prawdy. W przypadku różnych osób wykonujących tę samą pracę, płaca może zależeć od doświadczenia lub poziomu wykształcenia, które dla kobiety oraz mężczyzny mogą być różne.

Jak nietrudno się domyślić, kobiety mają w branży IT dużo cięższe życie. Już po pobieżnej weryfikacji raportu widać, że kobiety dużo rzadziej obejmują stanowiska kierownicze, które są oczywiście opłacane lepiej.

Charakterystyczne jest przy tym to, że im wyższe stanowisko, tym mniej mamy kobiet i tym większe są różnice w zarobkach. Potwierdzają to dane mówiące, że udział kobiet na stanowiskach młodszych specjalistów wynosi 27% (czyli najwięcej), a wśród starszych specjalistów mamy już tylko 13% kobiet. Na stanowiskach specjalistów kobiety zarabiają 80-86% tego, co mężczyźni. Najmniejsza różnica zarobków występuje na stanowiskach kierownika projektu IT (90%) i kierownika zespołu programistów (91%).

Największą grupę zatrudnionych w IT stanowią programiści. Jednak według danych Sedlak & Sedlak na tych stanowiskach odsetek kobiet jest znikomy i tylko w pojedynczych przypadkach przekraczał 10%. Dlatego porównując płace kobiet i mężczyzn raport nie brał pod uwagę tej grupy, czyli programistów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200