Kobiety w IT. Oczekiwania vs rzeczywistość

Ponad połowa Polek w IT zarabia 3,1-7 tys. zł netto, mimo że 20% ankietowanych miało wyższe oczekiwania - raport No Fluff Jobs

Kobiety w IT. Oczekiwania vs rzeczywistość

geralt/Pixabay

Raport „Kobiety w IT 2022” No Fluff Jobs ukazuje m.in. różnice między obecnymi zarobkami a oczekiwaniami pracujących w tym sektorze Polek. Podczas gdy ponad połowa z nich zarabia w granicach 3,1-7 tys. zł netto, prawie co piąta respondentka deklaruje wyższe oczekiwania finansowe. Co ciekawe, ponad połowa kandydatek IT decyduje się wejść do branży, ponieważ lubi wyzwania zawodowe. Co je powstrzymuje? Większość po prostu nie wie, gdzie postawić pierwszy krok w IT.

„Zdarza się, że kobietom niekiedy brak odwagi, by porzucić dotychczasową pracę i przebranżowić się na ścieżkę nowych technologii. Badanie „Kobiety w IT” pokazało, że warto. 55 proc. specjalistek z IT podjęło pracę w sektorze po przebranżowieniu się, a ponad 70 proc. czuje się w pracy spełniona. Branża IT daje wiele możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, warto uwierzyć w siebie i spróbować w niej swoich sił” - mówi Magdalena Gawłowska-Bujok, współzałożycielka i COO w No Fluff Jobs.

Zobacz również:

  • Roberta Nelson Shea z Universal Robots z „robotycznym Noblem” po raz drugi

Ankietowane specjalistki IT zadeklarowały zarobki w granicach 3-7 tys. zł netto (ponad 50% respondentek), ponad 20 proc. zarabia między 7,1 a 11 tys. zł netto, zaś nieco ponad 10 proc. otrzymuje wynagrodzenie powyżej 11 tys. zł netto.

W odpowiedzi na pytanie o preferowane zarobki co piąta specjalistka IT wskazywała na wyższe oczekiwania finansowe. Największy odsetek badanych wskazało w tym przypadku przedział 9,1-11 tys. zł netto.

Badanie pokazało, że ponad 80 proc. kandydatek do pracy w sektorze tech chciałaby być zatrudniona w oparciu o umowę o pracę. Jedynie 15 proc. wskazało kontrakt B2B, 3 proc. umowę zlecenie, a zaledwie 0,5 proc. umowę o dzieło. Jak jednak pokazują dane wewnętrzne portalu No Fluff Jobs, w branży IT najczęściej proponowana jest współpraca w oparciu o umowę B2B. W 2021 roku tę formę umowy można było znaleźć w aż 3/4 ogłoszeń opublikowanych na stronie. Warto nadmienić, że jednym z celów reformy podatkowej Polskiego Ładu było ograniczenie samozatrudnienia (chodziło przede wszystkim o sytuację „wypychania” pracowników na samozatrudnienie w nisko płatnych branżach, ale reforma objęła wszystkie zawody).

Kobiety w IT. Oczekiwania vs rzeczywistość

Co pomaga kandydatkom IT w wejściu do branży IT? Blisko 71 proc. pracujących w niej Polek wskazało na zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów IT, przekonuje je także duża ilość materiałów edukacyjnych dostępnych w sieci, w tym artykułów i blogów (65 proc.). Co ciekawe, w pierwszej trójce powodów przebranżowienia znalazł się fakt, że kandydatki IT lubią wyzwania (54 proc.). Dużą motywację stanowią dla nich inne osoby, które już podjęły pracę w branży (50 proc.).

A co z kolei sprawia kandydatkom trudność we wkroczeniu na ścieżkę IT? Największą przeszkodą jest znalezienie odpowiedniej oferty pracy (42 proc.), 40 proc. nie wie, od czego zacząć, a prawie jedna trzecia nie wie, jaką specjalizację wybrać. Tylko jedną piątą blokuje zbyt duża ilość nauki, a 22 proc. zbyt wysokie koszty nauki programowania.

Źródło: No Fluff Jobs

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200