Koalicja No More Ransom rośnie w siłę

Jakiś czas temu powstał projekt No More Ransom, w ramach którego wspierające go firmy walczą z atakami „ransomare” (są to ataki wykorzystujące oprogramowanie szyfrujące pliki, które żąda od właściciela komputera okupu za ich odszyfrowanie). Projekt nabiera rozpędu, gdyż w zeszłym tygodniu do koalicji przystąpiło 30 nowych członków, a użytkownicy dostali do ręki 32 nowe narzędzia zwalczające tego typu ataki.

Są to narzędzia potrafiące odszyfrowywać pliki, tak iż zaatakowany użytkownik nie musi płacić okupu, gdyż może sam przywrócić je do pierwotnej postaci.

Należy przypomnieć, że projekt No More Ransom powstał z inicjatywy czterech podmiotów: dwóch firm IT (Intel i Kaspersky Lab) oraz Europolu i policji holenderskiej (chodzi konkretnie o oddział National High Tech Crime Unit). Członkowie koalicji stworzyli witrynę, na której umieszczają informacje omawiające problemy związane ze szkodliwym oprogramowaniem ransomware.

Zobacz również:

  • Uwaga na te cztery aplikacje Android – zawierają malware Joker
  • Dane po ciemnej stronie mocy
  • Hakerzy sięgają po nową broń: DDoS plus ransom

Wśród nowych członków koalicji No More Ransom znajdują się między innym tak znane firmy, jak Bitdefender, Check Point, Emsisoft i Trend Micro. Ataki typy ransomware są bardzo groźne. Potwierdza to ankieta przeprowadzona przez IBM, która objęła 600 dużych korporacji. Wynika z niej, że 70% firm, które zostały zaatakowane przez ransomware, zapłaciło okup. Są to przy tym bardzo wysokie kwoty. Połowo z nich zapłaciła ponad 10 tys. USD, a 20% więcej niż 40 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200