Kłopoty z 802.11n

Grupa robocza IEEE 802.11n na swoim ostatnim zebraniu nie osiągnęła porozumienia, co do szczegółów tworzonego standardu. Pojawiły się już pierwsze komentarze dotyczące nieustannie trwających sporów.

Airgo Networks spekuluje, że brak porozumienia oznacza, iż standard wymaga gruntownej przebudowy. Innego zdania są przedstawiciele Atheros Communications sugerując, że na tym etapie dyskusji do propozycji standardu nie należy wprowadzać żadnych istotnych zmian. Obie firmy zgadzają się co do jednego - standard powinien być ratyfikowany w połowie 2007 r. Grupa robocza 802.11n zaakceptowała w marcu propozycję standardu w wersji 1.0 większością 87% głosów. Następnie opracowano wiele poprawek, które na ostatnim zebraniu nie zostały poparte przez większość członków grupy roboczej (za poprawkami głosowało 46%).

Airgo była pierwszą firmą, która wprowadziła na rynek chipset oparty na technologii MIMO (Multiple-Input Multiple-Output). Obecnie szereg firm (w tym Belkin, Linksys i Netgear) produkuje już bezprzewodowy sprzęt oparty na tym właśnie układzie.

Zobacz również:

  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth

Głównymi rywalami firmy Airgo są Atheros, Broadcom i Marvell. Wszystkie produkują już chipsety MIMO twierdząc, że są one zgodne z proponowanym standardem 802.11n. Obiecują także, że nawet jeśli w procesie ratyfikacji standardu nastąpią jakieś zmiany to zgodność urządzeń będzie można zapewnić poprzez uaktualnienia oprogramowania firmware, bez konieczności wprowadzania zmian do warstwy sprzętowej rozwiązań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200