Klonowanie sposobem

Narzędzie Norton Ghost firmy Symantec ułatwia powielanie wzorcowych konfiguracji systemu i aplikacji na dowolnej liczbie komputerów. Na rynku pojawiła się "korporacyjna" wersja 6.0.

Narzędzie Norton Ghost firmy Symantec ułatwia powielanie wzorcowych konfiguracji systemu i aplikacji na dowolnej liczbie komputerów. Na rynku pojawiła się "korporacyjna" wersja 6.0.

Symantec po przejęciu aplikacji Ghost od firmy Binary Research dodał do programu wiele rozszerzeń, których wcześniej wyraźnie brakowało. Nowy Norton Ghost 6.0 zapewnia m.in. pełną zgodność z partycjami dyskowymi NTFS 5.0 systemu Windows 2000 i możliwość edycji plików zawierających obraz klonowanych partycji dyskowych.

Tworzenie bliźniaków

Powielanie identycznych konfiguracji stacji roboczych ułatwia zarządzanie komputerami w dużych firmach. Jednak ich zautomatyzowane klonowanie nie jest łatwe w przypadku, gdy komputery różnią się wielkością dysków twardych i wyposażeniem. Wymaga także zindywidualizowania ostatecznej konfiguracji każdej klonowanej stacji (nazwa użytkownika, komputera itp.).

Do tych zadań przygotowano Norton Ghost 6.0 Enterprise Edition. Pakiet składa się z kilku komponentów: oprogramowania Norton Ghost, serwera Multicast Server, umożliwiającego wykonywanie zdalnych instalacji poprzez sieć, konsoli zarządzania Enterprise Console oraz narzędzi GDISK, Ghost Explorer, Ghost Walker i Multicast Assist.

Na różnych partycjach

Za pomocą oprogramowania Norton Ghost (pracującego wyłącznie w sesji DOS) użytkownik może skopiować i odtworzyć na innym komputerze dowolną partycję: FAT12, FAT16, FAT32, Linux Ext2 i NTFS. Pakiet obsługuje klonowanie najnowszych partycji NTFS 5, wykorzystywanych w systemie Windows 2000 (pod warunkiem że nie zawiera ona danych szyfrowanych mechanizmem EFS). Podczas odtwarzania skopiowanej partycji na innym komputerze Ghost automatycznie dopasowuje jej objętość do rozmiarów już istniejącej na nowym dysku, a także tworzy nową partycję na nowym, nie formatowanym dysku.

W pakiecie znajduje się oprogramowanie serwera do przeprowadzenia procesu klonowania z serwera równocześnie na wiele stacji roboczych, na których zostało uruchomione oprogramowanie Norton Ghost i pracuje na nich DOS-owy klient sieciowy. Multicast Server może działać w trybie graficznym, na dowolnej wersji Windows, lub w trybie tekstowym - również na serwerach NetWare.

Personalizacja klonów

Nowością pakietu Ghost 6.0 jest możliwość edycji plików zawierających obraz klonowanych partycji dyskowych. Z użyciem aplikacji Ghost Explorer administrator może dodawać, usuwać i przemieszczać pliki w ramach plików GHO. Najcenniejszą nowością dla administratora jest jednak aplikacja Enterprise Console, która pozwala zmodyfikować wszystkie istotne parametry systemu rezydującego w klonowanej partycji.

W ramach Norton Ghost Enterprise Edition nabywca otrzymuje również aplikację GDISK, integrującą funkcje DOS-owych narzędzi FDISK i FORMAT. Aplikacja Nortona umożliwia zarządzanie partycjami NTFS i linuxowymi, pozwala ukrywać partycje, a także formatować dyski zgodnie z wymogami amerykańskiej administracji (formatowanie po wcześniejszym nadpisaniu danych bezwartościowymi informacjami).

Pakiet wyposażono w znakomitej jakości dokumentację, w której m.in. szczegółowo wyjaśniono jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony proces klonowania systemu Windows NT 4.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200