Klastry pod kapeluszem

Red Hat Enterprise Linux 3.0 to platforma stworzona z myślą o budowie sprzętowych i wirtualnych klastrów HA. Paweł Leszek

Red Hat Enterprise Linux 3.0 to platforma stworzona z myślą o budowie sprzętowych i wirtualnych klastrów HA. Paweł Leszek

Red Hat Enterprise Linux (RHEL) to kluczowy produkt firmy Red Hat - najpoważniejsze źródło dochodów firmy. RHEL jest w Polsce mało znany, a szkoda, bo to dobry system dla serwerów aplikacji baz danych i aplikacji WWW . Obecnie RHEL jest główną wersją Linuxa, jeśli chodzi o rozwiązania wysokiej dostępności.

Klastry na celowniku

Red Hat sprzedaje RHEL w postaci rocznej subskrypcji na aktualizacje systemu, łatki i wsparcie (kilka poziomów). Najbardziej znaczącą zmianą w najnowszej wersji Red Hat Enterprise Linux oznaczonej symbolem 3.0 jest nowy mechanizm obsługi wątków zaimplementowany na poziomie jądra systemu NPTL - Native POSIX Threading Library. NTPL znacząco zwiększa wydajność baz danych i serwerów aplikacji działających na platformie RHEL. Kod NPTL ma standardowo wchodzić w skład ostatecznej wersji jądra 2.6, które powinno być dostępne do końca br. Red Hat tymczasem zdecydował się dołączyć kod NPTL do jądra 2.4.

Producent prowadzi program certyfikacji sprzętu pod kątem zgodności z RHEL. Pomyślnie testy przeszły serwery największych producentów - HP, IBM, Dell, Fujitsu, Hitachi, NEC, natomiast firma Sun Microsystems rozpocznie sprzedaż systemów z preinstalowanym Linuxem pod koniec 2003 r. Kupując markowy serwer, można więc się spodziewać, że zainstalowanie na nim RHEL nie będzie problemem.

Nieco inna instalacja

Cluster Manager pozwala zarządzać zarówno klastrami sprzętowymi, jak i opartymi na maszynach wirtualnych LVS (Linux Virtual Server).

Cluster Manager pozwala zarządzać zarówno klastrami sprzętowymi, jak i opartymi na maszynach wirtualnych LVS (Linux Virtual Server).

Wersja składa się z trzech płyt CD i można ją kupić także przez Internet - jest możliwe pobranie "gotowych do wypalenia" obrazów ISO. Instalowanie przebiega niemal tak jak w przypadku zwykłej wersji Red Hat 9, choć jest kilka różnic. Tym, co natychmiast zauważy każdy, kto miał styczność ze standardowym systemem Red Hat Linux, jest brak możliwości tworzenia kont użytkowników podczas instalacji. Istnieje natomiast możliwość tworzenia wolumenów LVM bezpośrednio z poziomu instalatora.

Firma włączyła do pakietu instalującego narzędzie, które służy do tworzenia bezdyskowych instalacji sieciowych - redhat-config-netboot, a także pakiet tux, pozwalający wbudować serwer WWW (khttp) bezpośrednio do jądra systemu. Do standardowego zestawu pakietów RPM dodano grupę nazwaną Red Hat Enterprise Linux obejmującą m.in. pakiety zawierające narzędzia do tworzenia i obsługi klastrów.

Podobnie jak w przypadku podstawowej wersji Red Hat Linux, w czasie instalacji RHEL jest konfigurowany domyślny filtr pakietów (iptables). Jeżeli RHEL ma służyć jako platforma klastrowa, najlepiej tę opcję wyłączyć, ponieważ może ona się stać przyczyną kłopotów w czasie konfigurowania i synchronizowania klastrów.

System nie na biurko

Porównanie cech poszczególnych wersji RHEL 3.0

Porównanie cech poszczególnych wersji RHEL 3.0

Dystrybucja RHEL 3.0 nie ma programów biurowych, takich jak OpenOffice czy KOffice, podobnie z programami narzędziowymi (brakuje np. programu do obróbki grafiki GIMP). RHEL zawiera natomiast komplet serwerów: DHCP, Apache, PHP, BIND, OpenSSH, MySQL, Squid, Sendmail oraz Tomcat (kontener servletów). W RHEL 3.0 jest implementacja protokołu NFS (Network File System) wbudowana bezpośrednio w jądro, co znacznie przyspiesza jego działanie. Ponadto RHEL 3.0 zawiera serwer SAMBA 3.0, który w dość sporym zakresie integruje się z usługami katalogowymi Active Directory i innymi usługami serwerów Microsoft Windows 2000 i 2003.

Podobnie jak w tradycyjnej wersji, do systemu są dołączone: kompilator GCC, biblioteki C/C++, debuggery, języki skryptowe itp. Dołączono też zintegrowane środowisko narzędziowe dla programisty - Eclipse w wersji zbliżonej do tego, które jest oferowane wraz z IBM WebSphere. Podobnie jak w przypadku najnowszych wersji Red Hat Linux, RHEL 3.0 wyposażono w graficzne środowisko użytkownika będące połączeniem KDE i GNOME.

Klastrowanie na żądanie

Jaki jest sens zakupu RHEL 3.0? To bardzo dobry produkt, jeśli trzeba zbudować rozwiązanie HA oparte na klastrze sprzętowym. Wszystko jest gotowe do instalowania i konfigurowania. Oczywiście, trzeba dysponować stosownym sprzętem. Przedstawiciele Red Hat zalecają macierz dołączaną do węzłów przez interfejsy Fibre Channel, konfiguracja takiego środowiska jest łatwiejsza nawet niż w przypadku Microsoft Clustering Services. RHEL 3.0 zawiera poprawione i rozbudowane narzędzia do konfiguracji i zarządzania klastrami: Cluster Manager (clumanager) i alternatywne wobec niego narzędzie to konfiguracji klastrów HA - redhat-config-cluster. Cluster Manager może zarządzać nie tylko klastrami sprzętowymi, ale także środowiskiem klastrowym piranha opartym na koncepcji serwerów wirtualnych LVS (Linux Virtual Server).

3 x RHEL 3.0

  • WS - przeznaczona dla stacji roboczych; cena: 179-299 USD w zależności od opcji wsparcia technicznego

  • ES - przeznaczona na wydziałowy serwer plików, drukarek czy poczty; cena: 349-799 USD w zależności od opcji wsparcia technicznego

  • AS - wersja o największych możliwościach, może obsługiwać do 14 procesorów i 64 GB RAM, obsługuje klastry HA, przeznaczona dla serwerów aplikacji, serwerów internetowych i dużych organizacji; cena: 1499-2499 USD w zależności od opcji wsparcia technicznego


TOP 200